poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


První politik – zákazník v obchodě pro levoruké

V pondělí 10. prosince v 11.00 hodin navštíví specializovaný obchod pro levoruké (Křižíkova 109, Praha 8 – Karlín) poprvé také pravicový levoruký politik, lépe řečeno politička. A kdože je touto levorukou političkou? Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu, místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele
 
[ 7. prosince 2007 | Autor: Patrik Nacher ]
 
Specializovaný obchod pro levoruké v Karlíně byl otevřen 19. 6., 5. 11. pak zahájil prodej i obchod v Brně-Husovicích. „Patřím k těm levákům, kteří dokážou psát oběma rukama, ale k přečtení je to jen tou levou – pravá má tzv. lékařský defekt,“ řekla Zuzana Roithová. Těší se, až nakoupené věci doma „podstrčí“ pravákům.
 Leváctví se někdy nazývá též levorukost, obrácená lateralita bývá však pozorovatelná také ve funkci nohou (dominantní noha se používá ke kopání), zraku nebo sluchu. V minulosti bývalo leváctví závažným sociálním handicapem a převažovala tendence leváky násilně přeučovat na praváky (v Československu bylo násilné přeučování leváků ve školách zrušeno v roce 1967). Levou ruku upřednostňuje přibližně 10% populace. Dnes se rozlišuje geneticky přirozený levák (leváctví je v rodině dědičné) a patologický levák (příčinou obrácené laterality je dysfunkce části mozku). Ke slavným levorukým patřili například Charlie Chaplin, Marylin Monroe, Leonardo da Vinci, Albert Einstein nebo Martina Navrátilová (více o tématu najdete na: http://www.levaruka.cz/zajimavosti-o-levacich/).
  Patrik Nacher
patrik.nacher@seznam.cz
www.levaruka.cz

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled