poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Mediální výstupy z tiskové konference konané v 3.12.07 v Jihlavě k problematice Dozoru nad kvalitou trhu v České republice a ochraně před dovozem nekvalitních hraček z Číny

 
[ 4. prosince 2007 | Autor: ]
 
 ČT 1 | 3.12.2007 | 18:00 | : Večerník z Čech
  Jan HRUBEŠ, moderátor
--------------------
Nová směrnice o bezpečnosti hraček by měla obsahovat povinnost likvidovat závadné výrobky, stejně jako v případě padělků. Využívat by se měly i pokuty až do padesáti milionů. Po jednání v Jihlavě to řekli zástupci výrobců hraček, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších institucí. Připravují i veřejné slyšení v Senátu.
 Blanka POULOVÁ, redaktorka
--------------------
Dětské skládací kuličky, tekutina, kterou se lepí k sobě, připomíná extázi a může vyvolat kóma. Pistolka má zase větší průraznost než je dovoleno a může tak způsobit vážné poranění a další hračky, třeba pro batolata, ačkoliv je na nich ujištění, že jsou zdravotně nezávadné, opak je pravdou.
 Miroslav KOTÍK, výrobce hraček, Vysočina
--------------------
Myslím si, že je opravdu na místě, aby se, aby se Evropa a Evropská unie s tím snažila něco udělat a udělala.
 František NEUŽIL, výrobce hraček, Třešť
--------------------
Legislativa Evropské unie dostatečná je, ale její vymáhání je naprosto nedostatečné a sankce prakticky žádné.
 Blanka POULOVÁ, redaktorka
--------------------
Alarmující je podle europoslankyně Roithové fakt, že se zabavené nebezpečné hračky znovu objevují na trhu. Tomu má zabránit nová evropská směrnice.
 Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně /KDU-ČSL/
--------------------
Já tam považuji za důležité, aby ta směrnice přinesla povinnost likvidovat nalezené nebezpečné hračky.
 Blanka POULOVÁ, redaktorka
--------------------
Nebezpečné a nekvalitní hračky se podle dostupných údajů dovážejí hlavně z Číny. Loni odsud pocházela téměř polovina z devíti set dvaceti čtyř výrobků označených jako nebezpečné.
 Jana PŘÍHODOVÁ, ředitelka, Česká obchodní inspekce
--------------------
Česká obchodní inspekce ukládá pokuty jak prodejcům, tak samozřejmě ale se snaží dohledat i distributory či výrobce těchto, tohoto závadného zboží.
 David ŠMEJKAL, předseda, Sdružení obrany spotřebitelů
--------------------
Určitě bych doporučil před koupí výrobků prohlédnout tu databázi Rapex na www.spotrebitele.info a podívat, jestli daný výrobek prostě nebyl charakterizován jako nebezpečný.
 Blanka POULOVÁ, redaktorka
--------------------
Podle českých výrobců hraček je jediným řešením zpřísnění sankcí a také nepravidelná kontrola výrobků přímo na trhu.
      
 Na co si dát pozor při nákupu hraček pro děti
ČRo - Vysočina | 3.12.2007 | 13:00 | : Události regionu
  Jan KODET, moderátor
--------------------
Při nákupu hraček pro děti dejte pozor na nepravdivé značení CE. Upozornila na to dnes po jihlavském zasedání hygieniků Sdružení ochrany spotřebitelů, lékařů a výrobců hraček europoslankyně Zuzana Roithová. Právě tento znak, který zaručuje nezávadnost zboží, největší výrobce a dodavatel zdravotně závadných hraček, Čína, úmyslně napodobuje stejným znakem, s tím rozdílem, že písmena CE jsou k sobě blíž než v originále. Proto je podle Zuzany Roithové nutné co nejdříve změnit a zjednodušit českou legislativu.
 Zuzana ROITHOVÁ, poslankyně Evropského parlamentu
--------------------
Domníváme se, že by bylo vhodné, kdybychom uspořádali veřejné slyšení v Senátu, předběžně to projednáme s paní senátorkou /nesrozumitelné/ a stejně tak i poslanec a místopředseda dolní komory Kasal se chce tomuto problému věnovat.
 Jan KODET, moderátor
--------------------
Člen Sdružení a ochrany spotřebitelů David Šmejkal dává posluchačům Regionu stručný návod, jak se nenechat oklamat. Právě v předvánočním čase je dvojnásob dobré mít možnost najít seznam zdravotně závadných hrače na českém trhu.
 David ŠMEJKAL, člen Sdružení a ochrany spotřebitelů
--------------------
Databázi nebezpečných výrobků lze najít na našich stránkách www.spotrebiteleinfo a je to velice jednoduché, je to v seznamu článků, které jsou vidět hnedka na titulní straně. Jedná se o databázi RAPEX, je to i s fotografiemi. Ty informace o nebezpečných výrobcích se aktualizují jednou týdně.
 Jan KODET, moderátor
--------------------
Spotřebitelé z Vysočiny mají s nákupem zdravotně závadných značek četné zkušenosti. Právě pro ně funguje v tuto chvíli mobilní poradna ve Velkém Meziříčí. V příštím roce se stálá poradna pro spotřebitele otevře také v Jihlavě.
  Některé dárky mohou dětem ublížit
Mladá fronta DNES | 4.12.2007 | : Vysočina | : 1 | : (rl)
 Jihlava - Prodejci hraček zažívají v předvánočních dnech obrovské žně. Nakupující ale musí čelit mnoha nástrahám. Na trh se totiž dostává stále více hraček, jež mohou dětem sice udělat radost, ale zároveň jim i ublížit. O problému se včera debatovalo v jihlavském hotelu Gustav Mahler.
Kdo chce být na předvánočních nákupech dobře informovaným zákazníkem, měl by navštívit internetové stránky Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) www.spotrebitele. info. "Tam jsou seznamy nebezpečných výrobků, včetně fotek," nabídl David Šmejkal, předseda SOS.
Seznam například upozorňuje na dětský mobilní telefon se Supermanem. Pochází z Číny a je napodobeninou jiného výrobku. Úřady nařídily jeho stažení z trhu, protože má hned dvě vady. Zaprvé je tak hlasitý, že může dětem poškodit sluch. Navíc obsahuje figurka Supermana vysoké množství olova a chromu, což může způsobit otravu.
A pokud máte doma pro své dítě připraveno na Vánoce malé plastové auto v oranžové barvě a nápisem Police, také mu ho raději nedávejte. Tento čínský výrobek má v sobě několikanásobně víc olova a chromu, než je povoleno.
Mezi vůbec nejhorší nástrahy pro nakupující se dají zařadit kouzelné korálky Bindeez s jedovatou tekutinou. Dětem můžou způsobit i kóma.
Přes obrovskou čínskou konkurenci, která přivádí na trh v některých případech pochybné zboží, fungují stále výrobci hraček i na Vysočině. "Spousta lidí se diví, že se ještě vůbec vyrábějí hračky v České republice, když je trh zavalen hračkami ze zahraničí," popisuje Miroslav Kotík, šéf společnosti Efko - karton z Nového Veselí na Žďársku.
Firma vyrábí kupříkladu společenské hry, stavebnice a puzzle. A čím se snaží odlišit od levné asijské produkce? "Snažíme se dělat exkluzivní věci," pokračuje Kotík.
Společnost se stala výhradním držitelem licenčních práv k výrobě hraček s tématikou různých filmů a seriálů, například Pán prstenů, Teletubbies, Garfield, Bořek stavitel či Rumcajs.
Výrobky mají za sebou všechny potřebné testy o nezávadnosti. Tím se odlišují od některých produktů z dovozu.
"V roce 2006 byla téměř polovina z 924 výrobků, které byly označeny jako nebezpečné a staženy z unijního trhu, dovezena z Číny. Téměř čtvrtina byly hračky," říká europoslankyně Zuzana Roithová, která se nebezpečnými hračkami zabývá.
A upozorňuje na mezeru v zákonech, kvůli níž se již jednou stažené ohrožující výrobky můžou znovu dostat do oběhu. Dokonce existuje okruh lidí, kteří se na tento podivný druh obchodu specializuje. "Je nutné, aby se toto zboží likvidovalo," zdůraznila Roithová. Tuto povinnost by měla obsahovat novela evropské směrnice o bezpečnosti hraček.
             
    Nebezpečné hračky by se měly likvidovat stejně jako padělky
      E15 | 4.12.2007 | : Byznys | : 9 | : >čtk
       Jihlava Novela evropské směrnice o bezpečnosti hraček by měla obsahovat povinnost likvidovat závadné výrobky stejně jako v případě padělků. V daleko větší míře by se měly využívat exemplární pokuty až do výše 50 milionů korun tomu, kdo uvede závadný výrobek na trh, nebo zneužije jeho dokumentaci. Po jednání se zástupci výrobců hraček, Sdružení obrany spotřebitelů a dalších institucí to v pondělí řekla poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.
      "Díky účinnému systému varování mezi členskými státy Evropské unie se všechny země včas dozví, že mají nebezpečný výrobek stáhnout z trhu, po čase se ale objeví jinde," řekla Roithová. O novele směrnice by podle ní měl Evropský parlament jednat v lednu 2008.
      V evropské databázi nebezpečných výrobků se podle Roithové stále častěji objevuje zboží nesoucí logo CE. Značka přitom má informovat o tom, že výrobek splňuje evropské normy. "Čínská značka na výrobcích znamenající zkratku China Export má stejný design písmen, liší se jen vzdáleností mezi nimi," uvedla poslankyně. Spotřebitel tak podle ní přichází o možnost rozeznat bezpečný výrobek v záplavě zboží odlišné kvality.
      Podle Davida Šmejkala ze Sdružení obrany spotřebitelů není značka CE v nynějším tvaru pro české spotřebitele dostatečně srozumitelná. Zjednodušení značení a dokumentace požaduje i Petr Vyhnálek ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.
      Nebezpečné a nekvalitní hračky se podle dostupných údajů dovážejí hlavně z Číny. Loni pocházela z této asijské lokality prakticky polovina z 924 výrobků označených jako nebezpečné, které byly staženy z unijního trhu. Z toho čtvrtinu tvořily hračky. "Solidní výrobci vynakládají spoustu peněz na testy, aby vyhověli normám, ale pak nemohou být kvůli vysoké ceně konkurenceschopní," podotkla Roithová.
      Nekalá konkurence výrazně zhoršuje pozici českých výrobců hraček, tvrdí jejich zástupce Miroslav Kotík z Nového Veselí na Žďársku.
      Jeho firma se specializuje na papírové společenské hry a puzzle. "Výrobci levných hraček většinou zkrachovali. My jsme zareagovali větším důrazem na kvalitu. Víc děláme exkluzivní věci, kupujeme například licence na dětské seriály," řekl Kotík.
             
      Europoslankyně: Čínské hračky klamou naše spotřebitele
      Jihlavské listy | 4.12.2007 | : Titulní strana | : 1 | : Jan Mazanec
       JIHLAVA - Hračka pod vánočním stromečkem nemusí dítěti způsobit jen radost, ale i vážné zranění. O úskalích dozoru nad kvalitou zejména čínských hraček jednala v Jihlavě konference odborníků. Ústřední postavou setkání byla europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která se tomuto tématu věnuje už delší dobu.
      V čem spočívá závadnost nebezpečných hraček?
      "Například obsahují jedovaté látky, jako jsou ftaláty nebo olovo - například čínské auto s nápisem "Police" obsahuje 1708 miligramů olova na kilogram, což je téměř 20násobné překročení normy. Jiná hračka při kontaktu s tekutinou produkuje drogu podobnou extázi. Výrobce našel skulinu v označení, že hračka je určena od čtyř let, protože ví, že úřady kontrolují jen hračky pro děti do tří let. A některé hračky třeba nemají vůbec žádný lísteček, takže se zcela vymykají kontrole."
      Dá se z lístečku poznat bezpečnost hračky?
      "Právě že dost těžko. Pokud si koupíte evropskou pračku nebo ledničku, je na lístečku psáno "CE" ("Conformité Européenne" - evropská shoda), což znamená, že splňuje normu EU na bezpečnost. Jenže Číňané vymysleli drzý způsob, jak klamat evropské spotřebitele: lepí na výrobky také značku "CE", která se od té evropské graficky liší o pouhé milimetry, ale znamená "China Export" (vývoz z Číny)."
 Nelze zde uplatnit postih za kopírování značky?
      "Evropská značka CE se používá už 15 let, ale není registrována. Snažila jsem se ji za 1000 eur zaregistrovat sama, ale bohužel to nešlo, protože nemám dohodu s autorem "loga". A v přeznačení bych správné řešení neviděla."
      Jak se tedy záplavě nezkontrolovaných hraček bránit? "V evropské legislativě chci prosadit posílení dozorových orgánů Unie, sjednotit jejich kompetence a zavést společná pravidla pro akreditaci institucí, které provádějí zkušební testy. A více využít zákonů, které umožňují udělovat milionové pokuty. Cílem úsilí je zabránit už samotnému vyrábění hraček, protože jejich následné
       Čeští výrobci hraček tratí
       "Spousta mých odběratelů se diví, že se vůbec ještě v Česku vyrábějí hračky," vysvětluje Miroslav Kotík z firmy EFKO-karton z Nového Veselí, který se jako regionální výrobce hraček také účastnil jihlavské konference. Podle něj je v posledních letech trend "válcování" levnými hračkami z Číny velmi dobře viditelný. Loni byla z 924 nebezpečných výrobků na unijním trhu téměř polovina dovezena z Číny, čtvrtinu přitom tvořily hračky.
      kontroly se pak prodraží. A také umožnit kvalitním českým výrobcům prosadit se na evropském trhu. Ti jsou nyní zvýhodněni právě tím, že na rozdíl od čínských producentů musejí své hračky testovat."
   

    


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled