poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Ochranu nabízí systém včasného varování Rapex

Mnohdy se soustřeďujeme jenom na padělané zboží a technické či zdravotní parametry nám unikají, tvrdí europoslankyně Zuzana Roithová.
 
[ 6. září 2007 | Autor: Brněnský deník, 28.8.2007; JITKA ZADRAŽILOVÁ ]
 
Nejsou normy a předpisy pro bezpečnost dětských hraček v Evropské unie příliš měkké?

Zrovna pro hračky, na rozdíl od jiných výrobků, jsou normy dostatečné. Například dětské boty nemají žádné. Ale i kdyby byly sebepřísnější, vždy se najde někdo, kdo je poruší nebo se pokusí je obejít. Třeba čínská tržní ekonomika je divoká a bez jakýchkoliv pravidel. Nikdo nekontroluje, z čeho se co vyrábí a jak je to vhodné či nevhodné. Čínské úřady slibují, že se pokusí vylepšit standardy dohledu nad výrobci. Tento proces však bude trvat dosti dlouho, než se podaří dosáhnout úrovně Západu. Atak se budeme asi ještě hodně dlouhou dobu setkávat s tričky vyráběnými z recyklovaného nemocničního materiálu nebo hračkami obsahujícími nebezpečné látky.

* V EU se vloni objevilo na trhu o třetinu více zdraví nebezpečných výrobků než rok předtím. Myse držíme na sedmém místě v rámci celé unie. Jaká vůbec máme opatření na ochranu spotřebitelů?

Je jím evropský systém rychlého varování Rapex. Jde o naprosto fungující systém. Česká republika byla jeho členem ještě před svým vstupem do unie. Funguje na následujícím principu: Pokud se na trhu objeví nebezpečný výrobek, zpráva o něm se vloží do systému, pomocí kterého jsou pak informovány ostatní členské země a během několika hodin, maximálně dnů je daný výrobek stažen z prodeje.

* A opravdu to stačí? Kdo kontroluje, zda opravdu došlo ke stažení nebezpečného výrobku?

Jednotlivé státy mají povinnost kontrolovat svůj trh. Každá země má svůj vlastní systém, ale pokud mohu hodnotit, Česká republika ho má jeden z nejlepších a nejpropracovanějších. Kontrolu provádí nejen Česká obchodní inspekce, ale tuto povinnost má i hygiena a další orgány. Skvělou práci odvádí Sdružení na ochranu spotřebitele.

* Výrobky, které jsou ke koupi na našem trhu, musejí mít evropské označení CE pro bezpečný výrobek. Není již tato kontrola kvality nefunkční?

Všechno se dá obejít nebo porušit. Faktem je, že já bych udělování této značky ještě rozšířila, a to i na služby. Mnohdy se také příliš soustředíme místo na technické a zdravotní parametry na to, zda zboží nejsou padělky.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled