poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Zákaz kočičích a psích kožešin je na spadnutí

Unie zakáže obchod s kůžemi domácích mazlíčků nejpozději do roka

Brusel,Praha/ Ochránci práv zvířat se radují. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu včera schválil zákaz obchodování s kočičí a psí kožešinou. Některé země sedmadvacítky už prodej těchto kožešin a kůží zakázaly. Kvůli volnému obchodu to ale lze skrze další země obcházet. „Například Česko ani Polsko tento obchod nezakazují,“ řekla Deníku místopředsedkyně výboru Zuzana Roithová.
 
[ 13. dubna 2007 | Autor: Michal Malysa ]
 
Návrh nového zákona má velkou šanci, že ho unijní instutuce schválí. Platit by mohl už od začátku roku 2008. Mimojiné obsahuje zákaz dovozu veškeré kočičí kůže zejména z Asie a Ruska.
„Pro celníky je totiž velice obtížné rozeznat kožich kočky domácí od kočky divoké,“ prozradila Roithová. Obchodníci z Asie navíc nebudou moci zákaz obejít křížením druhů.

Poláci a Finové prosadili výjimku

Bouřlivá debata se podle Roithové rozhořela nad definicí psí kůže. Kvůli zástupcům Finska a Polska se nepodařilo připojit k zákazu psích kůží i divokého psíka mývalovitého.
„V Polsku a Finsku pěstují na farmách desítky tisíc psíků mývalovitých,“ řekla Roithová s tím, že se ale jedná jen o malý podíl celkového počtu obchodu s kožešinami v EU.
Každý rok jsou ve světě kvůli kůži zabity dva miliony psů a koček. Největším vývozcem je Rusko a Čína, kde zvířata chovají často v otřesných podmínkách. Jeden kožich stojí život 12 až 15 dospělých psů nebo 24 koček.

Foto popis| POLONAHÁ BOJOVNICE ZA PRÁVA ZVÍŘAT. Ashley Frunoová, kanadská členka PETA, největší organizace na ochranu zvířat na světě, si tělo popsala řeznickými výrazy, jako například kýta, ledviny, plecko, žebírko a podobně. Protestuje tak proti obchodu se zvířecími částmi včetně kůže


Článek vyšel v denících Bohemia, 14.3.2007.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled