poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Trh práce: Bulhaři a Rumuni bez omezení

Česká republika otevře svůj trh práce Bulharům a Rumunům, uchazeči o zaměstnání z nových členských států se tak budou moci v českých zemích volně pracovně realizovat už od ledna příštího roku.

 
[ 25. listopadu 2006 | Autor: Jan Štifter, Evropské noviny ]
 
„Otevření trhu pro občany nových členských států není pro Českou republiku žádným rizikem. To, co náš pracovní trh narušuje, je nelegální zaměstnávání lidí za dumpingové mzdy. Otevření legálního trhu tak bude přirozeně konkurovat tomu nelegálnímu,“ řekla EN Zuzana Roithová, poslankyně Evropského parlamentu.
Politici očekávají od otevřeného trhu práce pozitivní dopad na tuzemskou ekonomiku. „Přistoupení Bulharska a Rumunska otevírá nové příležitosti pro naše firmy. Budou moci prodávat zboží nebo poskytovat služby na větším trhu než dosud,“ upozornila Roithová.
Česká republika nezavedla přechodná opatření kvůli strachu z oslabení své vyjednávací pozice při rozhovorech o uvolnění stávajících mechanismů se starými členskými státy. „Jedním z hlavních zásad naší evropské politiky byla snaha o co nejrychlejší odstranění bariér a omezení pro naše občany v rámci Evropské unie,“ uvedl EN Jan Hamáček, předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. „Neuplatnění přechodného období v rámci pracovního trhu pro nové členské státy je zcela v souladu s touto tendencí.“

Vyšlo 24.11. v Evropských novinách

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled