poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


EU otevře trh se službami, ale jen opatrně


Evropský parlament včera schválil kontroverzní směrnici o liberalizaci služeb, která má firmám usnadnit podnikání v jiných zemích unie. Původní návrh Evropské komise však výrazně seškrtal, především zásluhou levice a tlaku odborů.

 
[ 17. února 2006 | Autor: Radek Honzák, Olga Skalková, HN ]
 
Zpravodajka návrhu, německá socialistka Evelyne Gebhardtová, zářila spokojeností. »Návrh komise byl velice neoliberální. Podařilo se nám ho otočit sociálním směrem, soustředí se skutečně na zájmy občanů,« řekla.
Pro bylo 391 poslanců, proti 213 a 34 se zdrželo hlasování.
Většina českých poslanců kompromis nepodpořila. Jan Zahradil z ODS řekl, že návrh sice trh uvolňuje, ale málo. Komunisté vysvětlili nesouhlas tím, že nové předpisy zasahují do práv odborů. Pro byli jen Jana Hybášková, Zuzana Roithová a dva europoslanci za ČSSD.
Z dokumentu nakonec vypadl nejspornější článek, podle kterého by se podnikatel působící v jiné zemi unie řídil předpisy státu, ze kterého sám pochází. O tento paragraf přitom stály nové členské země včetně Česka.
I kdyby ale směrnice umožnila firmám podnikat v cizině bez omezení, řada českých podnikatelů by o to stejně příliš nestála, soudí Karel Havlíček, místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Například kvůli jazykové bariéře nebo konkurenci profesních cechů.
Česká vláda by si podle náměstka ministra průmyslu Martina Tlapy přála, aby seznam »liberalizovaných« služeb byl delší. A pokusí se kvůli tomu lobbovat u dalších zemí unie.
(kráceno)

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled