poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Rozhovor pro benešovský týdenník Jiskra.

O problematice zdravé dětské obuvi

 
[ 24. ledna 2006 | Autor: M. Kapek, Jiskra ]
 

1) Vím, že se již delší dobu věnujete problematice nedostatku zdravé dětské obuvi na českém trhu – v čem je vlastně problém?

Na problém jsem byla upozorněna nespokojenými rodiči a také Václavem Krejcarem, místopředsedou Sdružení na ochranu spotřebitelů a pacientů ještě v rámci volební kampaně do Evropského parlamentu. Tehdy jsem slíbila, že se problému zdravé dětské boty budu věnovat. Je to také jeden z důvodů, proč jsem se v Evropském parlamentu stala členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
Ústav inženýrství a hygieny obouvání ve Zlíně provedl studii, při které měřili a zdravotně vyšetřovali nohy 10 236 dětem od tří do devatenácti let. Zjistili, že příčinou zdravotních problémů jsou asijské boty, které často mají konstrukční vady. Ze studie také vyplývá, že 99 % dětí se v ČR rodí se zdravýma nohama, ale 30 procent prvňáčků přichází do školy s deformacemi nohy. Odborníci zjistili, že dětská noha za 15 let utrpěla obrovské zdravotní problémy, kterou jsou v některých případech způsobeny špatným obouváním a péčí o dětskou nohu. Problémem je tedy dovoz a prodej závadné dětské obuvi z převážně asijských zemí.
Výsledky studie potvrzují i lékaři a představitelé odborných lékařských společnosti.
Český ale i evropský trh je zavalen levnou, hezkou ale zdravotně závadnou obuví nejen pro děti z Asie. Zejména v Číně a Vietnamu se vyrábí za nízkou cenu, které nelze konkurovat v Evropě. Proto výrobci kvalitní obuvi krachují, jejich zboží je již jen v omezeném množství, proto se také zvyšují ceny. Spotřebitelé ale mají právo na kvalitní obuv – zvláště pak, když jde o vývoj dítěte.

2) S kým spolupracujete při řešení tohoto problému?

V pracovní skupině, ve které se snažíme tento problém vyřešit, jsou zástupci Sdružení na ochranu spotřebitele a pacientů – tedy zástupci rodičů, samozřejmě lékaři - jak z ordinací, tak i představitelé odborných lékařských společností (ortopedi, podiatři, pediatři). Dále spolupracujeme s odborníky z Institutu inženýrství a hygieny obouvání ze Zlína a s Českou obuvnickou a kožedělnou asociací.

3) Jaký máte návrh na řešení této situace?

V ČR funguje dobrovolná certifikace dětské obuvi (označení Žirafa), má ji ale jen několik výrobců. Ti ročně dodají na trh jen 100 000 párů bot a postupně mizí z trhu. Podle údajů odborníků z České obuvnické a kožedělné asociace se v loni dovezlo 35 milionů párů bot ale již za první pololetí tohoto roku dokonce 26 milionů párů. Roční spotřeba dětských bot se odhaduje na deset milionů párů bot.
Proto se domnívám se, že povinná certifikace by pomohla zajistit, aby dětská noha byla obouvána do zdravé obuvi. Chceme, aby dětské boty prodávané v Čechách byly z prodyšného materiálu - ten se má částečně přizpůsobit noze, nikoli noha materiálu, podrážka musí dostatečně ochránit dítě před nárazy na zpevněné povrchy, jako je beton nebo asfalt, bota musí mít pevnou patu…. Chceme prosadit, aby bylo závazné správné a jednotné číslování bot, výrobci, jejichž výrobky se k nám dovážejí z Asie, vyrábějí dětské boty ob dvě čísla. Chceme-li zabránit mrzačení dětských nohou, musíme zavést povinnou certifikaci v EU.

4) Jaké kroky tedy budou následovat ?

V tyto dny jsem se obrátila na ústřední inspektorát České obchodní inspekce s výzvou, aby se soustředili na důslednou kontrolu kvality prodávané dětské boty s ohledem na nepoškozování zdravotního stavu nohu dětských zákazníků.

Na jaře 2006 se chystám k tomuto tématu veřejné slyšení v Evropském parlamentu za přítomnosti odborníků i z ostatních zemí EU. Pokud na tomto slyšení vznikne jasný názor, mohl by do konce příštího roku existovat návrh směrnice - povinná certifikace pro celou EU.

Před rokem 1990 bylo v tomto průmyslu zaměstnáno 35 tisíc lidí, kteří vyráběli sedmdesát milionů párů obuvi. V loňském roce vyrábělo boty 4,5 tisíce lidí, kteří vyrobili už jen 5,5 milionů párů obuvi. To je důsledek neférové konkurence.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled