poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Lidé nakupující na webu budou mít větší ochranu

Lidové noviny, srana 4, Domov

 
[ 24. června 2011 | Autor: kh ]
 

BRUSEL/PRAHA Evropané nakupující po internetu, od podomních obchodníků či na organizovaných prodejních zájezdech by měli získat větší ochranu a práva. Evropský parlament totiž včera schválil novou směrnici, která mimo jiné počítá s tím, že budou moci odstoupit od smlouvy do 14 dnů od chvíle, kdy je jim zboží dodáno.

            „Nastane největší změna spotřebitelské legislativy za poslední dekádu,“ okomentovala rozhodnutí europoslankyně Zuzana Roithová.

            Na polovinu (tedy na dva týdny) se proti současnosti podle této směrnice zkrátí doba, během níž prodejce při odstoupení od smlouvy bude muset vyplatit peníze zpět zákazníkovi. Firmy budou muset za použití karty účtovat lidem poplatek ve stejné výši, jaký ony platí bance.

            Pokud prodejce nebude správně informovat zákazníka o právech na vrácení zboží, pak bude mít kupující na vrácení výrobku až jeden rok. Zboží musí být zákazníkovi doručeno do 30 dní, jinak může kupující objednávku zrušit.

            Normu musí ještě formálně schválit i členské země, avšak to by už mělo být bez potíží, neboť europoslanci se s nimi dohodli na kompromisním znění. Na převedení směrnice do národního práva budou mít země dva roky.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled