poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Kuba


Zuzana Roithová: Rada EU i Evropská komise musí důsledněji protestovat proti hrubému porušování lidských práv na Kubě

Evropský parlament dnes odhlasoval rezoluci, ve které žádá Evropskou komisi o obnovení monitoringu lidských práv na Kubě. Žádá také Havanu, aby nebránila svým občanům cestovat do zahraničí a aby pustila Dámy v bílém, laureátky Sacharovovy ceny za rok 2005, převzít ocenění v sídle Evropského parlamentu.

 
[ 22. června 2007 | Autor: ]
 

„Kuba neučinila vůbec žádný pokrok v dodržování lidských práv, naopak přitvrdila,“ říká Zuzana Roithová. „Žádám Radu i Komisi, aby  důsledněji než dosud protestovaly proti hrubému porušování lidských práv na Kubě,“ dodává europoslankyně. Podle ní je třeba hlavně finančně i morálně podpořit organizace, které  se starají o přežití politických oponentů  či  pomáhají nevládním organizacím na Kubě komunikovat   mezi sebou  a vyjadřovat  vlastní názory na  řešení  veřejných problémů.

 „Rada musí usilovat efektivněji o propuštění  politických vězňů, kteří jsou  fyzicky týráni a zásadně nedostávají léky, které potřebují,“ prohlásila europoslankyně. Zuzana Roithová Kubu nedávno navštívila s desetikilovou zásilkou léků pro disidenty a jejich rodiny a na vlastní oči se přesvědčila, že i obyčejní Kubánci žijí v bídě a nemocech. „Chybí lékaři i moderní technika, zdravotnictví byla kdysi Castrova chlouba, ale dnes jsou i běžné léky  jen pro bohaté, komunistické předáky či zahraniční turisty,“ tvrdí Roithová.

Rezoluce dále nabádá k politickému dialogu mezi EU a kubánskou vládou a zároveň konstatuje, že za 48 let Castrova vládnutí se poměry na Kubě nezměnily. „Nesmíme Radě EU dovolit dialog s kubánským režimem bez formulování jasných podmínek, jako je propuštění  politických vězňů a pluralita názorů,“ podotýká Roithová.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled