poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Interpelace


Debata k ústní otázce Komisi: Vytvoření jednotného evropského nebe pomocí funkčních bloků vzdušného prostoru

Pane komisaři,
 před  třemi lety se členské země dohodly, že vytvoří společné vzdušné bloky pro  kontrolu jednotného nebe a to bez ohledu na státní hranice.
 
[ 4. září 2007 | Autor: ]
 
Předtím se nad Německem srazilo ruské letadlo s nákladním. Zahynulo 71 lidí. Ačkoli racionální důvody pro jednotné nebe sílí - pro  28 tisíc přeletů denně máme 57 kontrolních bodů, zatímco USA  má dva,  jsme po třech letech  téměř na začátku. Členské státy nezavedly do života  celý balíček nařízení z roku 2004.  Ten  měl  nejen integrovat  vzdušný prostor do vnitřního trhu služeb, ale měl dát základ efektivnímu  systému řízení kvůli bezpečnosti, ekologii  a zvýšení kapacity nebe. Dodnes máme 65 radarových center a 31 systémů, které využívá 22 počítačových sítí a  přitom očekáváme, že za deset let bude mít Evropa dvojnásobek přeletů .Ví občané, že jejich vlády a parlamenty  ignorují  výhody sjednocené Evropy k jejich škodě?  Proč se  tak  liknavě buduje  společné řízení vzdušného prostoru pro civilní i vojenské lety nad sjednocenou Evropou?  Kvůli lokálním ekonomickým zájmům?  Je to proto, že vlády a národní parlamenty  žárlivě střeží  národní suverenitu a to i na úkor bezpečnosti přepravy a za cenu vysokých nákladů? 
Vždyť demonstrovat svrchovanost  státu střežením  vlastními radary a vlastními letouny  patří v  EU  již jen do  minulého století. 
Dnes nás zajímá jak a kdy sjednotíme klasifikaci horního prostoru a jak budeme v budoucnosti společně řídit  také spodní vzdušný prostor.
Pane komisaři můžete otevřeně pojmenovat překážky pro vznik funkčních bloků nad územím Evropy a objasnit jaká je politická vůle členských zemí splnit své závazky?  Jsme navíc znepokojeni, že selhal přístup zdola nahoru,  neboť členské státy  funkční bloky pro efektivnější kontrolu nebe za tři roky nevyvinuly.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled