poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Články


Unijní půlkrok

Od 7. dubna platí na levnou obuv z Číny a Vietnamu antidumpingová vyrovnávací cla. Komisař pro obchod Peter Mandelson navrhl už před měsícem clo 16,8 procenta pro vietnamskou obuv a 19,4 pro čínskou obuv kvůli porušování obchodních pravidel - této výše dosáhne za půl roku, zatím je clo čtyřprocentní.
 
[ 10. dubna 2006 | Autor: Právo ]
 
Oceňuji iniciativu Evropské komise, která vyšetřovala přímo ve vietnamských a čínských podnicích a potvrdila známý fakt, kterým jsou ceny stlačené pod výrobní náklady díky státním intervencím. Zavedení vyrovnávacích cel ale považuji za opožděnou reakci stejně jako bylo opožděné uvalení kvót na textil. Navíc jsou antidumpingová cla nízká a nevztahují se na dětské a sportovní boty. Nezabrání tak další záplavě evropského trhu levnou a nekvalitní obuví. Ta vytěsňuje z trhu tradiční evropské výrobce, jejichž boty nemohou konkurovat cenou.
Evropa ztratila 40 tisíc pracovních míst (a produkce obuvi klesá; zatímco v roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 miliónů párů bot, loňská produkce se pohybovala kolem 5,5 miliónu). Hlavní problém ale je, že brzy si Evropané nebudou moci koupit obuv kvalitní, protože se přestává vyrábět. A to i v České republice, protože na počátku 90. let zrušila povinné standardy pro výrobu a prodej ortopedicky nezávadné obuvi. Už teď prakticky nenajdete na evropském stejně jako na českém trhu dostatečný výběr z této nezávadné obuvi. Ti, kteří ji ještě donedávna vyráběli v malém množství, už nemohou čelit konkurenci levných, i když špatných bot.
Zdravá obuv by se neměla stát přepychem, ale samozřejmostí, desetinásobně to platí u malých dětí. Přesto komisař Mandelson vyňal z antidumpingových cel dětskou a sportovní obuv a tvrdí, že to pomůže chudším rodinám. S tím zásadně nesouhlasím. Dospělý si může boty vyměnit -když mu nesedí, maximálně ho bolí nohy. Batole v takovém případě získá nevratnou vývojovou vadu.
Je prokázáno, že se 99 procent dětí rodí s anatomicky zdravýma nohama, ale už 30 procent prvňáků přichází do škol s vadami, které způsobuje právě nesprávné obouvání (údaje zveřejnila Česká obuvnická a kožedělná asociace). Dětská noha se totiž formuje podle tvaru a vlastností bot zejména v raném věku. Bohužel se mnohé maminky snaží ušetřit koupí laciných botiček vyrobených v Asii, tedy těch, které jsou často zdravotně nevyhovující.
Je mi líto, že Evropská komise nefunguje jako tým. Komisaři pro ochranu spotřebitele jsem už loni adresovala upozornění na nedostatečnou ochranu dětských spotřebitelů v souvislosti s prodejem zdravotně závadné obuvi z Číny a Vietnamu. Varovala jsem před vytěsňováním kvalitních bot z trhu a navrhovala jsem, aby Evropa zavedla obdobné standardy pro výrobu ortopedicky nezávadných bot pro děti, jako mívala Česká republika.
Vynětí dětské obuvi z antidumpingových opatření je velkým zklamáním a ukazuje na nesystémový přístup. Je to i projev slabé zahraniční politiky EU a je třeba ji odsoudit jako krátkozrakou. Evropané si zaslouží lepší spravování společných problémů, než je tento příklad.
Volám proto spolu s Českou lékařskou společností po zavedení povinné certifikace nezávadnosti alespoň u dětské obuvi.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled