poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Články


Síťová neutralita a roaming

Ve čtvrtek v Evropském parlamentu v rámci hlasování o telekomunikačním legislativním balíčku schválíme pro spotřebitele dvě zásadní věci. Týkají se roamingu a tzv. síťové neutrality - v obou případech zaujímá Evropský parlament ostřejší stanovisko než obsahuje původní návrh Komise.

 
[ 2. dubna 2014 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Jsem ráda, že roaming bude zrušen ke konci roku 2015. Již deset let se v Evropském parlamentu roamingem zabýváme. Po roce 2004 nám operátoři nám tehdy nebyli schopní předložit reálnou analýzu výdajů ospravedlňující tak vysoké ceny roamingu a zároveň vysvětlit rozdíly mezi cenami volání u stejné společnosti z různých států EU. Národní regulátoři si současně stěžovali, že nemohou účinně zasahovat v této oblasti přeshraniční komunikace a podnikání.  Na základě těchto faktů jsme nastavili trajektorii postupného snižování ceny za roaming s cílem jeho úplného zrušení v rámci komunikace uvnitř EU. Osobně jsem se angažovala několik let, aby tato regulace zahrnovala i datové přenosy (zejména internet). Operátoři, pokud jde o internet, tvrdili, že bez regulace dojde přirozenou cestou ke snížení roamingu. Vzhledem k tomu, že jejich prognóza nebyla naplněna, přistoupili jsme i k regulaci datových služeb. Podle původní nastavené trajektorie by ceny za vnitrostátní a zahraniční hovory by od konce roku 2015 měly být stejné. Již delší dobu upozorňuji na to, že tím dojde k zásadnímu průlomu trhu telekomunikačních služeb - pro občany bude možné bez ohledu na zemi pobytu vybírat podle ceny i kvality nabízených služeb z českých i zahraničních operátorů.

 

Druhé téma, kterému je věnována menší mediální pozornost, ale jeho dopad na běžné spotřebitele - uživatele internetu - jde o tzv. síťovou neutralitu a definici "specializovaných služeb". V kostce řečeno - o to, zda operátoři budou moci omezovat rychlost internetu pro cizí/neplatící data. V situaci, kdy by zásah do komplexního a stále se vyvíjejícího světového internetu mohl přinést jeho významné zpomalení není rozumné takový přístup podpořit. Domnívám se, že uživatelská kvalita internetu by se přijetím volné definice neutrality a specializovaných služeb, kterou navrhuje Komise, výrazně zhoršila. Přístup k svobodnému a otevřenému internetu je jedním z motorů současného hospodářství, a proto stojí za to jej uchovat v co nejméně upravené formě. Za důvěru, ochranu a svobodu spotřebitelů v digitálním prostředí se zasazuji v Evropském parlamentu již od svého prvního volebního období - a hodlám to potvrdit i při hlasování, při kterém podpořím dodatky zaručující tyto hodnoty.

 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled