poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Má činnost


Ohlédnutí za rokem 2007 - Zuzana Roithová odpovídá na otázky redaktorky Nového hlasu

Zuzana Roithová odpovídá na otázky redaktorky Nového hlasu:
Co považujete za největší úspěch vašeho působení v EP v roce 2007?
 
[ 18. ledna 2008 | Autor: Zuzana Roithová ]
 
Co považujete za největší úspěch vašeho působení v EP v roce 2007?
 V roce 2007 vyvrcholila moje práce a práce mého týmu na zprávě o důvěře spotřebitele v digitálním prostředí, kterou schválil Evropský parlament téměř absolutní většinou. Ve zprávě navrhuji vytvořit evropskou chartu uživatelských práv v informační společnosti, standardy pro rámcové smlouvy, evropský systém předběžného varování před podvody na internetu, posílení ochrany spotřebitelů při nákupu zájezdů přes internet a online aukcích. A například též evropskou značku důvěry pro obchody, které se budou chovat podle charty. Mám také radost z výsledku našeho jednání o regulaci roamingu, kterým jsme nastavili rozumnější ceny za volání po Evropě, i když se to operátorům nelíbí.
Určitým úspěchem je bezesporu to, že se mi podařilo upozornit na neférové obchodní praktiky na evropském trhu. Zejména ve svých videoblozích jsem varovala před nebezpečnými hračkami dováženými z Číny a dokladovala zneužívání evropské značky bezpečnosti. Zpočátku někteří novináři zlehčovali, že chci přispět k tomu, aby děti na vánoce našly pod stromečky hračky, které nejsou nebezpečné. Další medializací a interpelacemi se podařilo toto téma dostat mezi priority diskutované na půdě Evropského parlamentu a následně též v ČR. Důsledkem byly rozsáhlé kontroly nejen nebezpečných hraček, ale i dalších výrobků na předvánočním trhu. Na půdě parlamentu se nám podařilo dohodnout se o novém balíčku pravidel pro uvádění výrobků na trh, která přispějí k eliminaci těch firem včetně zahraničních, která nerespektují práva spotřebitelů.
 Kterým tématům se chcete věnovat v roce 2008?
 Témat je řada. Samozřejmě odstraňování překážek na vnitřním trhu a jeho dokončení, například i pro spotřebitelské úvěry či poštovní služby. V oblasti ochrany spotřebitele budeme modernizovat směrnici o hračkách. Chtěla bych prosadit, aby se v členských zemích mohly závadné hračky a další nebezpečné výrobky z trhu nejen stahovat, ale také následně zničit, tak aby se již nemohly znovu někde objevit na různých tržištích. Chci, aby pro nebezpečné výrobky platilo stejné zacházení jako pro padělané výrobky. Budu dál usilovat o prosazení některých zdravotních standardů pro děti. Budu nadále "trápit" Komisi, aby lépe bránila zájmy EU hlavně před čínskými obchodními praktikami.
Budu podporovat v ČR rychlou ratifikaci Nové smlouvy pro Evropu a spolupracovat na přípravě českého předsednictví EU. Angažuji se trvale v oblasti dodržování lidských práv a rozvojové pomoci.
 Kdyby se vám mohlo splnit jedno přání týkající se fungování Evropského parlamentu, jaké by bylo?
 Přeji si marně výkonnější počítačovou síť v Bruselu. Rozhodně by dalším z mých přání bylo ukončit konání plenárních zasedání ve Štrasburku. Je to zbytečné plýtvání prostředky a časem. Usiluje o to většina poslanců, ale Evropská rada, tedy předsedové vlád 27 členských zemí Štrasburk opět zakotvili do nové smlouvy jako oficiální sídlo Evropského parlamentu.
  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled