poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev k Nařízení 1408/ 71 o koordinaci uplatňování sociálního zabezpečení

 
[ 15. ledna 2008 | Autor: Štrasburk, 15.1. 2008 ]
 
Vážený pane komisaři,
 Není pochyb, že je potřeba schválit technické změny, které jsou  navrženy v přílohách tohoto nařízení. Dáme tím do souladu Nařízení s novější terminologií v některých zemích.
Chci však znovu upozornit, že evropská legislativa nadále po několik let zůstává v rozporu s výroky ESD, pokud jde o upřesnění pravidel pro nároky pacientů na proplácení nákladů na zdravotní péči. Rozpor se zejména týká nemocniční péče
v souvislosti se všemi rozsudky, nejen s těmi, kde Rada našla již koncensus. Je skutečností, že pacienti dosáhnou na svá práva pokud se obrátí na |ESD, ale tento právní stav je nepřijatelný.
Připomínám opět zde, byla promarněna možnost upravit příslušným způsobem nároky pojištěnců při přípravě nového zjednodušeného nařízení Rady 883 v roce 2004. Byla promarněna i možnost upravit principy stanovené ESD ve směrnici o službách o dva roky později. A dnes se sešel další rok s rokem a my děláme jen technické nikoli koncepční změny. Nové prováděcí nařízení to snad vyřeší, ale zdá se že ne vše, protože se Rada neshodla ve všem. Situaci může navíc komplikovat to, že DG SANCO předkládá návrh nové směrnice o mobilitě pacientů. Protože ji čeká  kontroverzní jednání mimo jiné i kvůli sporu o subsidiaritu, můžeme se také dočkat dalšího odkladu pro zakotvení práv občanů na úhradu nemocniční péče. Spor je o její výši a podmíněnost autorizace pojišťovnou v zemi původu.
Z hlediska právní jistoty, dostupnosti a srozumitelnosti práva občanům považuji tuto situaci za velmi nežádoucí. Některé státy to řeší tak, že o nárocích daných rozsudky ESD své občany neinformují.
Jsem přesvědčena, že je potřeba co nejrychleji tento problém řešit v novele prováděcího 883 z roku 2004 a nespoléhat se na to, že soulad s rozsudky zajístí bez dalšího odkladu chystaná kontroverzní nová směrnice o mobilitě  z dílny DG SANCO. 
    

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled