poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev k přeshraniční správě autorského práva - návrh usnesení Giuseppe Gargani

 
[ 24. září 2008 | Autor: Brusel, 24. 9. 2008 ]
 
Současný stav na trhu s digitálním obsahem je neúnosný. Je fragmentovaný, neefektivní a strnulý kvůli nedostatku konkurence a nemá na jiných v rozvinutých trzích obdoby.  
     Proto jsem ocenila, že si Komise v červenci posvítila alespoň  na praktiky kolektivních správců zejména pokud jde o exklusivní teritoriální smlouvy.
     Vadí mi neférové smluvní podmínky jak pro autory i tak i pro uživatele. Chtěla bych věřit, že díky tomuto červencovému Rozhodnutí budou moci Češi a další občané z nových členských zemí kupovat oblíbené písničky, digitální knihy či televizní seriály přes internet např. z iTunes a jiných virtuálních obchodních domů přeshraničně, což dnes nemohou.
Chci věřit, že autoři si budou svobodně vybírat kolektivní správce z jakéhokoliv členského státu a že to přinutí kolektivní správce k zlepšování kvality nabízených služeb, vyšší efektivnosti výběru a snížení svých provozních nákladů.
Přeji kolektivním správcům, aby na oplátku mohli nabízet licence bez omezení hranicemi domovského státu - včetně celoevropské licence. Ale takhle snadné to není.
 Nesdílím tento optimismus. Nevěřím, že to červencové Rozhodnutí Komise, které bylo píchnutím do vosího hnízda,  opravdu nastartuje systémové změny na trhu s digitálním obsahem. Žádám zde Komisi, aby zadala nezávislou studii o  kolektivních správcích jako celku a předložila do Parlamentu směrnici, která upraví celý systém a to komplexně na základě řádné analýzy všech specifik tohoto trhu.  
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled