Projev na plenárním zasedání EP ve Štrasburku: Odstraňování překážek a nedostatků na vnitřním trhu |
|
Vážený pane předsedo, dámy a pánové, Před 15ti lety se členské země shodly na hlubší hospodářské integraci a zavázaly se vytvořit jednotný evropský prostor pro volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob. V devadesátých letech tak vzniklo konkurenceschopné prostředí pro podnikatele, které spotřebitelům přineslo širokou nabídku a nižší ceny.
|
|
[ 4. září 2007 | Autor: ] |
|
Po roce 2000 však zjišťujeme, že členské státy skrytě i viditelně chrání národní malé trhy před konkurencí ze sousedství, tolerují administrativní i jiné obstrukce a blokují tak rychlé a úplné dokončení společného vnitřního trhu bez překážek. Je to paradoxní chování, když si uvědomíme, jak rychle se liberalizuje světový obchod a jak překotně v Evropě vyklízíme prostor pro zboží ze třetích zemí. Přitom zdravý evropský trh by byl klíčem k řešení výzev globalizace a nezaměstnanosti. Příčinou této iracionality je populismus a vyvyšování falešných národních zájmů nad společné zájmy spotřebitelů a podnikatelů. Vítám proto Zelenou knihu komise a navrženou revizi, která odhalí obcházení platné evropské legislativy v řadě zemí, stejně jako ukáže trhliny v legislativě, které snižují důvěru v jednotný trh. Například nejednoznačnost, kdy se uplatňuje princip země původu a kdy ne. Aby trh mohl dobře fungovat, potřebujeme pokročit v liberalizaci síťových služeb a také dořešit trh finančních služeb a i překonat mýty ve zdravotních a sociálních službách.
Zavedení Eura a nedávné směrnice zprůhlednily a prohloubily obchod uvnitř EU. Všichni ovšem víme, že podnikatelé jsou zatěžováni narůstající administrativou a přitom potřebujeme rovné podmínky pro férovou mezinárodní soutěž. Potřebujeme modernizaci a zjednodušení regulací.
Apeluji na Komisi, aby věnovala mimořádné úsilí kontrole implementace stávajících směrnic, dále aby pokročila na poli vzájemného uznávání a teprve pak navrhovala ev. další harmonizaci. Jsem si vědoma, že globalizace obchodu si vynutí pokrok ve standardizaci dalších produktů a dohodu o evropské značce původu. Souhlasím, že různorodost v oblasti daní z příjmů právnických osob je zdrojem napětí, které si vynutí další diskusi. Evropský trh není dogma, ale proces.