poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Vysvětlení k hlasování o Nařízení o definici, popisu, prezentaci a označování lihovin

Milí kolegové, chci Vám poděkovat,
že v parlamentu střežíme  kulturní evropské dědictví a napříč frakcemi  usilujeme, aby tradiční  technologická  či zeměpisná označení lihovin byla přesná tak, aby vylučovala zahrnutí jiných produktů pod stejné označení.
 
[ 19. června 2007 | Autor: ]
 
Střežíme nejen práva spotřebitelů a proto jsem hlasovala  tak,  aby každý spotřebitel, kdekoli si objedná sklenku vodky, whisky, rumu či České slivovice  měl jistotu, že si pochutná přesně na tom nápoji, který si přeje. Proto jsem dala hlas tomu, aby už název na láhvi umožnil rozpoznat, že jde o jinou než tradiční lihovinu. Například  spiritus z banánů a nikoli z brambor, obilí či melasy  se nemůže jmenovat  banánová vodka, ale banánový drink či spirit. Obhájit evropskou vodku ve WTO bude složité, ale věřím, že se to povede. Evropský zákazník musí mít jistotu, že  si kupuje skutečně to, co si přeje a ne náhražku.
Proto je  pro Českou republiku tak důležité, aby  označení  Česká slivovice, která se tradičně pálí ze švestek, nemohlo být použito také třeba pro ovocný destilát, který chutná  po švestkách, protože jich šťáva je  přidaná do spiritusu. A  věřte mi - to se  nedá srovnat se švestkami pálenými na slivovici. Kdo nevěříte, přijeďte k nám  slivovici ochutnat. Žádám aby bylo zaznamenáno mé plus při posledním jmenovitém hlasování o zprávě jako celku, neboť mé hlasovací zařízení selhalo.
 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled