poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Zákaz dovozu a vývozu kočičích a psích kůží a výrobků z nich

Dámy a pánové,  zákaz obchodování  kočičích a psích kůží v  EU je důležitý z několika důvodů.
 
[ 18. června 2007 | Autor: ]
 
Prvním je absolutně nepřijatelný tzv. kočičí průmysl v Asii zásobující Evropu kůžemi údajně ze  2 milionů koček ročně. Je otřesné, že kůže jsou stahovány za živa. Je to nejlevnější a nejstrašnější způsob. Vím, že nařízení Evropské unie nemůže vést ke změně chování průmyslových chovatelů ve třetích zemích, ale může podstatně zmenšit objem obchodovaných zvířat.
Druhým důvodem je, že evropští spotřebitelé nevědí, že si tyto výrobky kupují. Kdyby to věděli, nekupovali by je. Kočky a psi jsou v Evropě považováni za domácí mazlíčky. Většina Evropanů vůbec neví, že kůže z koček a psů dokáží opticky nahradit nejen dražší kožešiny jiných zvířat, ale i kožešiny umělé. Tyto výrobky nejsou řádně označeny. Nejedná se tedy pouze o etický problém, jak tvrdí odpůrci tohoto nařízení, ale především jde o klamání zákazníků ať již úmyslné nebo neúmyslné. A unie má  svěřenou povinnost tomu  zamezit. Je ovšem nutné, aby  celníci v členských zemích používali  efektivní analýzy, které bezpečně a nenákladně ověří , zda dovážené výrobky neobsahují kočičí či psí kůži.
Naprosto klíčovým důvodem pro přijetí tohoto nařízení je fragmentace trhu. Téměř polovina členských států  má legislativu regulující nebo zakazující obchod s kočičími a psími kožešinami, ale ostatní nikoli.  A této disharmonické regulace na evropském trhu využívají vychytralí obchodníci a převážejí výrobky ze psích a kočičích kůží do těch zemí Evropské unie, kde jsou již dnes zakázány. Toto nařízení tedy zásadně zlepší vymahatelnost tohoto práva.
Parlament upravuje text komise tak, aby jedinou výjimkou bylo používání kůží k nekomerčním účelům. Nepřejeme si totiž nesmyslnou  kriminalizaci občanů.
Apeluji na všechny z vás, kdo tvrdíte, že Unie nemá pravomoc v této věci zasahovat. Není tomu tak! Článek 95 opravňuje EU v této věci konat, neboť našim společným zájmem je dobré fungování evropského trhu s legálními komoditami!  Děkuji komisi a oceňuji práci kolegů zpravodajů.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled