poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Vystoupení na plénu Evropského parlamentu


Projev Zuzany Roithové na plenárním zasedání EP 23.5.: Roaming

Končí  sedmiletá  válka mezi Evropským parlamentem a evropskými operátory.  Jako poslanci jsme nemohli dále  přihlížet  lichvářským cenám (až pětkrát vyšším než náklady), kvůli nimž se omezuje komunikace uvnitř vnitřního trhu. Už jsme se nemohli jenom podivovat nad  vysokými rozdíly v cenách za mezinárodní hovory mezi severem a jihem Evropy a jen kritizovat netransparentnost.  
 
[ 23. května 2007 | Autor: ]
 
Operátoři nám nebyli schopni doložit  své přemrštěné náklady a  národní regulátoři nám zde tvrdili, že nemají páky na  přeshraniční hovory. Proto tedy musíme  dnes zasáhnout na úrovni  EU.   
Regulace je nutným  impulzem tam,  kde selhal trh. Je omezena jen na tři roky, než se trh rozhýbe. Výše  Eurotarifu 49 a  24 eurocentrů je na úrovni průměru cen tří největších operátorů. Dáváme lidem možnost  rozhodnout se mezi dalšími nabídkami, které přinese trh. Dáváme také občanům právo volně přecházet do jiných nabízených  tarifů a zpět. 
Ovšem to nejdůležitější  je  nyní povinnost  informovat včas zákazníky o ceně. Právě včera operátoři již rozšířili své stránky a zveřejnili konečně své ceny.
Oponenti regulací argumentují, že již není důvod do trhu zasahovat, protože se již na trhu objevují balíčky s nižšími cenami za roaming. Zapomínají však, že  nabídky vznikly až když komise zveřejnila nařízení. Ledy se pohnuly pod hrozbou  regulací, nikoli jako důsledek tržních mechanismů.  Diskusi můžeme vést, zda byla nutná regulace i maloobchodních cen hlasových služeb.  Myslím, že ano. Protože zákazník se řídí konečnou cenou a jen jeho volba trh rozhýbe. Budeme sledovat  kdy a jak se  také pohnou ceny za datové služby, které regulaci nepodléhají  
Apeluji  na socialisty, aby neblokovali přijetí tohoto nařízení, aby mohlo  platit ještě před létem. Doufám, že i labouristická ministryně zahraničí ustoupí tlaku britských lobbyistů. Děkuji jménem českých občanů vyjednávacímu týmu - kolegovi  Rubigovi, paní Niebler a dalším z Lidovecké frakce za jejich zdařilou práci v zájmu Evropanů.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled