Projev Zuzany Roithové na plenárním zasedání EP 23.5.: Roaming |
|
Končí sedmiletá válka mezi Evropským parlamentem a evropskými operátory. Jako poslanci jsme nemohli dále přihlížet lichvářským cenám (až pětkrát vyšším než náklady), kvůli nimž se omezuje komunikace uvnitř vnitřního trhu. Už jsme se nemohli jenom podivovat nad vysokými rozdíly v cenách za mezinárodní hovory mezi severem a jihem Evropy a jen kritizovat netransparentnost.
|
|
[ 23. května 2007 | Autor: ] |
|
Operátoři nám nebyli schopni doložit své přemrštěné náklady a národní regulátoři nám zde tvrdili, že nemají páky na přeshraniční hovory. Proto tedy musíme dnes zasáhnout na úrovni EU.
Regulace je nutným impulzem tam, kde selhal trh. Je omezena jen na tři roky, než se trh rozhýbe. Výše Eurotarifu 49 a 24 eurocentrů je na úrovni průměru cen tří největších operátorů. Dáváme lidem možnost rozhodnout se mezi dalšími nabídkami, které přinese trh. Dáváme také občanům právo volně přecházet do jiných nabízených tarifů a zpět.
Ovšem to nejdůležitější je nyní povinnost informovat včas zákazníky o ceně. Právě včera operátoři již rozšířili své stránky a zveřejnili konečně své ceny.
Oponenti regulací argumentují, že již není důvod do trhu zasahovat, protože se již na trhu objevují balíčky s nižšími cenami za roaming. Zapomínají však, že nabídky vznikly až když komise zveřejnila nařízení. Ledy se pohnuly pod hrozbou regulací, nikoli jako důsledek tržních mechanismů. Diskusi můžeme vést, zda byla nutná regulace i maloobchodních cen hlasových služeb. Myslím, že ano. Protože zákazník se řídí konečnou cenou a jen jeho volba trh rozhýbe. Budeme sledovat kdy a jak se také pohnou ceny za datové služby, které regulaci nepodléhají
Apeluji na socialisty, aby neblokovali přijetí tohoto nařízení, aby mohlo platit ještě před létem. Doufám, že i labouristická ministryně zahraničí ustoupí tlaku britských lobbyistů. Děkuji jménem českých občanů vyjednávacímu týmu - kolegovi Rubigovi, paní Niebler a dalším z Lidovecké frakce za jejich zdařilou práci v zájmu Evropanů.