poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


VIDEO: Pozor: China Export !!!

Stále častěji se v evropské databázi nebezpečných výrobků objevuje zboží, které nese značku CE – což je evropské logo informující, že výrobek splňuje normy Evropské unie. Jde o podvod. O zneužívání evropské značky CE se začalo v Evropském parlamentu mluvit hlavně poté, co americká firma Mattel třikrát stáhla z trhu své výrobky, vyrobené v Číně, coby nebezpečné. Skutečnost je ale mnohem víc šokující – Číňané mají svou vlastní značku CE pro „China Export“. Má stejný design písmen jako evropská značka - liší se jen menší vzdáleností mezi písmeny.

 
[ 23. listopadu 2007 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Evropský spotřebitel tak přichází o vodítko, jak rozeznat bezpečný výrobek v záplavě zboží velmi odlišné kvality ze všech koutů světa. Zarážející ale je, že EU dosud nezakročila. Směrnice o nekalých obchodních praktikách zakazuje takové jednání, které může uvádět spotřebitele v omyl. A to je právě tento případ. Evropská značka navíc není registrována. Proto jsem podala interpelaci Evropské komisi, aby se zabývala jednak registrací evropského loga, které je dávno definováno ve směrnicích a dále aby urychleně věc projednala s čínskou vládou. Nejsem to jen já, kdo si myslí, že ze strany Pekingu jde o neuvěřitelnou drzost, která poškozuje zájmy evropských výrobců a hlavně evropské spotřebitele. Ti se totiž díky logu CE mohou mylně domnívat, že kupují bezpečné zboží, odpovídající evropským normám.

Čína produkuje a dováží tak obrovské množství nekvalitního, ale hlavně nebezpečného zboží, že už není možné spoléhat se jen na záchyt zboží kontrolními orgány. Čína je členem WTO a my nemůžeme bezdůvodně bránit importu. Myslím si však, že pravidla WTO umožňují z důvodu veřejného pořádku a ochrany zdraví blokovat import právě nebezpečných hraček. Bylo by to účinné opatření do té doby, než Čína zavede kontroly bezpečnosti výroby nejen hraček na svém území pokud je chce dovážet do Evropy. Není přece možné jen čekat, co objeví namátková kontrola v některém členském státě. Budeme- li důslední, tak k tomu Čínu přimějeme brzy. Záležet bude na shodě vlád 27 členských států, zda do toho kvůli svým občanům půjdou, nebo převládnou jiné zájmy.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled