poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Otevření českého domu v Bruselu, slovem i obrazem - videoblog

Minulý týden byl v Bruselu slavnostně otevřen Český dům, hned vedle Stálého zastoupení České republiky při EU. Budova poskytne zázemí nejen českým diplomatům, kteří přijedou do Bruselu speciálně na české předsednictví, které se započne v roce 2009, ale i ostatním českým agenturám a zástupcům krajů v Bruselu.

 
[ 17. října 2007 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Česká ambasáda pojala tuto věc velmi prestižně a připravila program, který nemá co do propagace české hudby a kulinářských specialit v Belgii obdoby. Celá ulice před českou ambasádou byla uzavřena, z jedné strany pódium a na druhé straně stánky se specialitami z českých a moravských krajů.

Tolik Čechů a Slováků Brusel v ulicích ještě nezažil. Kromě krajanů a pracujících v Bruselu přijelo nemálo zástupců z ministerstev a krajských úřadů. Slavnostního otevření se zúčastnili i úředníci a politici v Bruselu. Ostatně právě posledně jmenované považuji za důvod, proč takové akce vůbec pořádat. Pro lepší viditelnost České republiky v bruselském Babylonu je nutné zvát hlavně úředníky a poradce na klíčových pozicích. Je mi jasné, že spousta lidí bude mít jiný názor opírající se o to, zda vůbec máme z našich daní platit takové mega akce. Můj názor je ten, že pokud už mají naši diplomaté vyhrazené peníze z rozpočtu na propagaci v zahraničí, tak kde jinde propagovat naši republiku než-li v Bruselu, kde každý kontakt může doslova pomoci při klíčových jednáních. Kdo pobyl nějakou dobu v Bruselu, ví o čem mluvím.

Co se týká samotné akce, tak z organizačního hlediska pochvala. Navíc, pokud v Bruselu vystoupili mí oblíbení Čechomoři, tak s nadsázkou řečeno ode mě snad ani neočekávejte kritiku. Nicméně k samotnému Českému domu jednu výhradu mám. Doufám, že minimálně do českého předsednictví se zlepší komunikace mezi českými diplomaty a poslanci Evropského parlamentu. Ano, formálně sice europoslanci zastupují lid celé Unie (řečeno podle oficiálních smluv), v praxi v Parlamentu zastupujeme naše zájmy. Zjistit politické a odborné stanovisko na některých ministerstvech a úřadech na ten a ten konkrétní legislativní návrh bývá v praxi problém. Člověk si pak občas připadá jako špion slídící po informacích, aby pomohl naší pozici. Vždyť jenom z americké ambasády v Bruselu každý europoslanec dostane přes email víc oficiálních pozičních dokumentů než vydoluje z českých úředníků. Toto se musí změnit.

Na otevření Českého domu jsem natočila krátké video. Pokud se budete chtít podívat na jeho atmosféru, podívejte se zde:


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled