poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Smlouva ACTA zveřejněna, Roithová a další slaví úspěch

Dnes byly zveřejněny informace ohledně jednání o mezinárodní obchodní dohodě proti padělkům (Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA). Vyjednávací strany této dohody, mezi než patří též EU, USA, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko, Nový Zéland Švýcarsko dnes zveřejnily navrhovaný text dohody, která se dosud vyjednávala za zavřenými dveřmi. Zveřejněný text také prokázal, že obavy o zneužití sankcí za nelegální šíření děl na internetu vedoucí až k šikaně uživatelů internetu jsou na místě.

 
[ 21. dubna 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Připomeňme, že za zveřejněním stojí tlak ze strany Evropského Parlamentu, jmenovitě Zuzany Roithové, Françoise Castex z Francie, Alexander Alvaro z Německa a Stavros Lambrinidis z Řecka, kteří iniciovali písemnou deklaraci za odtajnění smlouvy ACTA. Deklarace získala velký ohlas mezi europoslanci a do dnešního dne má již 136 podpisů. Díky obavám z toho, že Evropský parlament by smlouvu zamítl, byla nucena Evropská komise přistoupit k transparentnějšímu vyjednávání.

"Jde o velký úspěch Evropského parlamentu. Požadovali jsme transparentnost této dohody, aby nedošlo k jejímu zneužití a nastolení nových sankcí, které by vedly k šikaně na internetu. Bohužel některé mé obavy z nejednoznačných ustanoveních se potvrdily. Věřím, že nyní s dalšími kolegy z Evropského parlamentu a podporou veřejnosti budeme mít šanci text smlouvy zlepšit tak, aby efektivně postihovala zejména nekalou konkurenci komerčních padělatelů z Asie a mohla mít tak významný dopad na výkonnost hospodářství v Evropě. Jde i o individuální úspěch, jelikož iniciativa 4 poslanců vedla k postupnému tlaku na Komisi a ostatní země ke zveřejnění dohody" řekla Zuzana Roithová.

Tisková zpráva ke spuštění kampaně za zveřejnění informací:

http://www.roithova.cz/tiskove_zpravy/977/

Dnešní prohlášení Evropské komise:

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=552

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu
Marek Hannibal, Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP,
tel.: +32-475-753048,
email: marek.hannibal@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled