poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Potírání obchodu s lidmi v EU potřebuje co nejdříve jednotná pravidla

Zuzana Roithová se zasazuje o společnou evropskou strategii v boji proti obchodování s lidmi. Některé členské státy se brání harmonizovat legislativu v trestně právní oblasti, protože to nepatří do pravomocí EU. Poslanci o obchodu s lidmi debatovali včera v noci na plenárním zasedání ve Štrasburku.

 
[ 20. ledna 2010 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

„Více než milion lidí je v EU každoročně zneužito pro otrocké práce, z toho 90% za účelem sexuálních služeb. Ale pouze 3000 obětí se dočkalo pomoci a jen 1500 činů se dostalo před soud -  přestože v celé Unii je obchod s lidmi klasifikován jako trestný čin, bohužel však  různě posuzovaný. S rozšiřováním EU na východ tento druh organizovaného zločinu narůstá. Přesto dosud nemáme společnou strategii, chybí koordinace opatření různých institucí a členských států, které by se neměly bránit harmonizaci legislativy, i když to není zakotveno v unijních smlouvách,“ řekla europoslankyně v debatě.

Roithová vyzvala přímo španělské předsednictví, aby dokončilo jednání se členskými státy o společných definicích trestů a sankcí – obchod s lidmi byl prioritou také obou předešlých předsednictví. Podle Roithové je nutná směrnice, která pomůže účinněji potírat také poptávku po nelegálních sexuálních službách. „Je alarmující, že stoupá zejména zneužívání dětí, blíží se až 20%!“ upozorňuje členka Výboru EP pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. V roce 2008 bylo objeveno 1500 webových stránek, kde jsou pohlavně zneužívány děti. Podle Roithové chybí účinná prevence či osvěta, cílená na děti i rodiče. „Jen čtyři procenta rodičů zneužívaných dětí připouští, že jejich potomci byli vylákáni na schůzku přes internet,“ připomíná poslankyně za KDU-ČSL.

„Občanům sedmadvacítky dlužíme koordinovaný přístup a harmonizaci legislativy na potírání poptávky a samozřejmě samotného obchodu s lidmi,“ tvrdí Roithová. Česko už některé zásadní kroky ke sladění s evropskou legislativou učinilo – od ledna platí nový trestní zákon, v jehož rámci se mění samotná definice trestného činu obchodování s lidmi i některé související oblasti – například nově je do sexuálního vykořisťování zahrnuta i výroba pornografického díla a v této souvislosti zneužití dítěte. Důležitá je i novelizace zákona o Policii ČR (rozšíření pravomocí při prohlídkách provozoven či aut) a novela cizineckého zákona – zavádí mj. trestný čin napomáhání k neoprávněnému pobytu na území ČR.

 

 

 

Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485 www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled