Zlepšují |
20511 |
Zhoršují |
18525 |
Nepozoruji žádnou změnu |
11704 |
Zuzana Roithová v Angole volá po fondu solidarity a varuje před přelidněním Evropy v důsledku přílivu ekologických utečenců | |
Zástupci Evropského parlamentu diskutovali s poslanci z rozvojových zemí z Afriky, Karibiku a Tichého oceánu ( AKT) vážný fenomén, kterým jsou rostoucí miliony uprchlíků v důsledku přírodních katastrof. Smíšené parlamentní shromáždění AKT-EU se tento týden koná v Luandě, hlavním městě Angoly. | |
[ 2. prosince 2009 | Autor: Zuzana Roithová ] | |
Poslankyně Roithová z České republiky, která je místopředsedkyní shromáždění odpovědnou pro lidská práva, nastínila delegátům shromáždění základní body strategie. „Je třeba zavést systémy včasného varování před blížící se přírodní katastrofou a preventivní poučení obyvatel v ohrožených oblastech a zároveň zajistit důstojné podmínky v azylových táborech, tj. nejen základní potřeby, ale i bezpečí před kriminálními živly. Státy by vždy měly aktivizovat také svou armádu,“ prohlásila Zuzana Roithová. Za třetí je podle ní klíčové budovat pro ekologické utečence definitivní náhradní domovy umožňující trvalou obživu a vzdělání, aby se snížilo riziko „stěhování národů“ za hranice země.
"Musíme přijmout specifickou definici "ekologičtí uprchlíci" pro ty, kteří utíkají v důsledku přírodních katastrof a dlouhodobých změn krajiny jako je desertifikace či naopak nadprůměrné zavodnění, které mají na svědomí globální změny klimatu, umožní to lépe a adresněji řešit pomoc i prevenci rizik,“ upozornila dále Roithová, která vystoupila jménem poslaneckého klubu Evropské lidové strany v návaznosti na prezentaci Sanda Kimbimbiho, zvláštního představitele vysokého komisaře pro uprchlíky OSN. Sanda Kimbimbi svěřil Roithové, že veřejnost včetně medií a politiků nedokáže v Africe správně odlišovat tuto skupinu utečenců a přijímat pro ně správná specifická opatření. Roithová dále upozornila na nutnost přijmout akční plány na začlenění ekologických uprchlíků zpátky do společnosti. „Cílem musí být plánované, nikoli živelné přesídlení tisíců či miliónů lidí," prohlásila.
Europoslankyně upozornila také na globální rozměr problému: "Lze očekávat, že počet ekologických uprchlíků stoupne z nynějších 25 milionů na 200 milionů v polovině tohoto století. Důsledkem má být i přelidnění ekologicky stabilnějších území jako je střed Evropy a sever Ameriky.“ Roithová zdůrazňuje, že zásadním pilířem budoucí strategie, po které volá, musí být solidarita mezi rozvojovými zeměmi navzájem. Nestačí jen pomoc ze strany EU. „Považuji za rozumné vytvořit společný fond solidarity - měl by umožnit co nejméně byrokratické a tudíž rychlé čerpání peněz v akutních případech. Jak vím z vlastní zkušenosti při katastrofální povodni v České republice v roce 2002, kdo rychle dává, dvakrát dává,“ vysvětluje poslankyně EP za KDU-ČSL. „Růst katastrof na území EU nám dává řadu zkušeností, o které lze opřít i strategii pro země AKT, zejména pokud jde o akční plány, organizaci lokální pomoci a správné čerpání z veřejných prostředků. Musíme včas přijmout taková řešení, která budou minimalizovat migraci milionů lidí v důsledku klimatických změn, je to nejen nutné pro země Afriky, ale i odpovědné vůči občanům EU," dodává.
Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485