poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Co lze očekávat od summitu EU-Čína?

Summit EU-Čína je šance ukázat Pekingu, že se nesmíříme s porušováním lidských práv a mezinárodních smluv, včetně pravidel WTO, které ve svém důsledku ohrožuje (nejen) evropské spotřebitele i obchodníky," prohlašuje europoslankyně Zuzana Roithová.

 
[ 19. května 2009 | Autor: Praha, 19.5. 2009 ]
 

Podle ní je zítřejší vrcholná schůzka v Praze příležitostí, jak zajistit spravedlivou reciprocitu pro evropský průmysl. „Čína dnes podporuje nekalou soutěž a ohrožuje Unii chrlením padělaných a nebezpečných výrobků; stěží seženete třeba zdravotně nezávadné dětské boty a Radu ani Komisi to moc nezajímá," připomíná první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Proto iniciovala v Evropském parlamentu Deklaraci za zavedení minimálních evropských standardů pro výrobu a dovoz dětských bot (http://www.roithova.cz/deklarace/) a na zásady správného obouvání dětí upozorňuje i na portálu pro rodiče http://www.budulinek.eu/detske_boty/

České předsednictví letos v lednu dohodlo, že vrcholná schůzka EU-Čína proběhne v Praze. Zítřejší jednání povede prezident Václav Klaus. Při rozhovorech v Bruselu 30. ledna Unie a Čína podepsaly devět dohod o vzájemné spolupráci týkajících se otázek ochrany duševního vlastnictví, zelené energie, standardů pro pracovní podmínky, letectví, studentských výměn a obchodu s drogami.

Roithová opakovaně žádá, aby nová obchodní smlouva mezi EU a Čínou měla doložku, kterou se asijská velmoc zaváže i k dodržování lidských práv. Česká diplomacie dosud důsledně o lidská práva ve světě usilovala. „Václav Klaus, který se ujal řízení summitu, buď na tuto tradici naváže a bude se zasazovat o dodržování lidských práv, nebo potvrdí, že když jde o obchod,  jdou tyto  hodnoty stranou," říká poslankyně za KDU-ČSL, která trvale upozorňuje, že volný trh bez demokracie a dodržování práv férový obchod nezajistí a dodává: „Jsem zvědavá, jak s tímhle český prezident naloží".

Loni v listopadu Peking odvolal svou účast na summitu EU-Čína plánovaném na 1. prosince do Lyonu. Čínská vláda tak reagovala na tehdejší pobyt tibetského vůdce Dalajlámy v Evropě. Stalo se to poprvé od roku 1998, kdy se v Londýně uskutečnil úvodní summit EU-Čína. Pekingu se dotklo hlavně setkání francouzského prezidenta Sarkozyho s Dalajlámou na srazu držitelů Nobelovy ceny v polském Gdaňsku. Letos je to právě 50 let od čínského obsazení Tibetu, 20 let od masakru na náměstí Nebeského klidu a 10 let od potlačení náboženské skupiny Falun Gong.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled