poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Boj proti nebezpečným výrobkům musí pokračovat

Růst zachycených nebezpečných výrobků na evropském trhu v loňském roce a fakt, že se na tom podílí nadále zejména čínské zboží ukazuje na dvě věci: jednak, že boj s bezohlednými dovozci nesmíme vzdát a za druhé že se práce kontrolních orgánů zlepšuje - zvýšila se kapacita systému RAPEX,“ říká první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová.

 
[ 22. dubna 2009 | Autor: Štrasburk, 22.4. 2009 ]
 

Česká europoslankyně loni na podzim prosadila, že také dovozci zboží nyní mají právní odpovědnost - a to pod sankcemi - za to, že zboží, které , do EU dovážejí, splňuje evropské normy. „Prosazovala jsem také, aby se zabavené zboží likvidovalo podobně jako třeba padělky – stává se, že se občas znovu na pultech objeví, stažení z trhu je zjevně pouze malou sankcí,“ stěžuje si europoslankyně.

Počet nebezpečných výrobků stažených z trhu v EU loni stoupl o 16 procent proti roku 2007 (1866 oproti 1605). Uvádí to výroční zpráva RAPEX (celoevropský systém rychlého varování před nebezpečnými výrobky), kterou zveřejnila Evropská komise. Do systému RAPEX jsou zapojeny všechny země EU, které zjišťovaly a oznamovaly nové nebezpečné výrobky a zajišťovaly vhodná opatření navazující na získané informace. Dvanáct z nich svou činnost v systému dále zintenzivnilo a oznámilo více nebezpečných výrobků než v roce 2007. Nejvíce oznámení pocházelo z Německa, Španělska, Slovenska, Řecka a Maďarska. Rok před tím byl záchyt o 50% vyšší než v roce 2006. Zuzana Roithová se bojem s nebezpečným zbožím zabývá natolik, že loni spustila vlastní osvětový portál pro rodiče www,budulinek.eu, na kterém jsou rady, tipy i soutěže podporující ochranu dětského spotřebitele. " Děti jsou dnes mnohem více ohroženy záplavou dovezeného zboží a nabídky služeb přes internet, než si rodiče uvědomují. Nestačí jen zpřísnit směrnice EU, důležitá je obezřetnost samotných spotřebitelů," vysvětluje europoslankyně.

Oznámení se v roce 2008 opět týkala nejčastěji hraček a předmětů pro péči o děti (jako jsou kola, dětská chodítka, postýlky a šidítka), elektrických spotřebičů a motorových vozidel – dohromady je to 53 procent všech výrobků, které pro spotřebitele znamenají vážné riziko. Čtvrtou nejčastěji oznamovanou položkou jsou textilní výrobky. „Největší podíl zabavených výrobků opět pocházel z Číny, dokonce o 7 procent stoupl (z 52 v roce 2007 na 59), zvláště v době krize nesmíme dopustit, aby se bezpečnost výrobků dostala do pozadí a prvořadou se stala cena – protože právě superlevné zboží na tržištích bývá nejzávadnější,“ upozorňuje Roithová, „zároveň je nejvíce nebezpečných výrobků určených pro děti, proto se snažím evropské rodiče všemožně upozornit na rizika, která při nakupování věcí pro jejich ratolesti hrozí – děti jsou nejohroženější spotřebitelé, protože jsou závislí na rozhodování dospělých kolem sebe.“ Zpráva podle ní ale ukazuje i to, že také čínské orgány stále častěji přijímají restriktivní opatření na základě informací ze systému RAPEX, poskytovaných pomocí „RAPEX-CHINA", který Komise s Pekingem dojednala v září 2006. Nápravná opatření přijatá čínskými orgány jsou Komisi oznamována v rámci systému čtvrtletního podávání zpráv, který byl zaveden v roce 2007. Od zřízení dané aplikace prošetřoval čínský úřad AQSIQ 669 oznámení zaslaných prostřednictvím systému RAPEX. Ve 352 případech (53 %) měla šetření za následek to, že AQSIQ přijala preventivní nebo restriktivní opatření.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled