poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Evropský parlament dal zelenou minimálním standardům pro bezpečnost kosmetických výrobků

 
[ 24. března 2009 | Autor: Štrasburk, 24.3. 2009 ]
 

„Nařízení, o kterém jsme dnes rozhodli, významně zlepší bezpečnost evropských spotřebitelů a přitom také sníží administrativní břemeno pro evropské výrobce kosmetických výrobků,“ říká europoslankyně Zuzana Roithová.                                Evropský parlament dnes hlasoval o aktualizaci právních předpisů v oblasti kosmetických výrobků. Nové nařízení odstraňuje zastaralá a právně již nejasná ustanovení a posiluje bezpečnost kosmetických výrobků zavedením minimálních standardů pro hodnocení bezpečnosti. Pozměňovací návrhy EP se týkají především bezpečnosti nanomateriálů používaných v kosmetických výrobcích.

„Důležité je, že budeme mít seznam povolených nanomateriálů, které prokazatelně nemají žádné škodlivé účinky, ale naopak zlepšují vlastnosti výrobků. Spotřebitelé by měli být o jejich přítomnosti informováni a to na obalech. Ale není důvod, proč by tyto informace měly charakter jakéhosi varování, jak požadovali někteří poslanci, proč budit mezi spotřebiteli strach. Právě nové minimální standardy by měly zajistit bezpečnost,“ tvrdí bývalá ministryně zdravotnictví. Podle odhadů Komise obsahuje nanomateriály asi 5 procent kosmetických produktů. V současné době jsou regulovány pouze nanomateriály obsažené v barvivech, konzervantech a UV filtrech. „Jsem ráda, že do textu nařízení byla zapracována i jednotná definice nanomateriálů, kterou lze upravit tak, aby následně odpovídala nejnovějším vědeckým poznatkům,“ dodává. Nanomateriálem se podle textu nařízení rozumí „nerozpustný nebo bioperzistentní a záměrně vyrobený materiál o jednom nebo vícestranném vnějším rozměru, nebo vnitřní struktuře, jehož částice jsou velikosti řádu od 1 do 100 nm”.

Bohatá diskuze se v EP vedla o označování, kde často dochází ke klamání spotřebitelů. Výrobci budou muset nově tvrzení o účincích výrobci doložit v dokumentaci. „Důležité je omezení reklamy tak, aby směla propagovat pouze skutečné účinky produktů – s tím souvisí i označování na obalech,“ upozorňuje první místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, „spotřebitel zkrátka nesmí být klamán.“

Minimální standardy budou muset splňovat i výrobky dovážené do EU. V současnosti je kosmetika, podobně jako léky, častým terčem padělatelů. „Problémem nejen kosmetického odvětví je kapacitní schopnost kontrolních orgánů na národní úrovni, přesto ale volám po účinnější kontrole trhu a bezodkladném stahování výrobků, které by mohly ohrozit spotřebitele – ať už jde o laky na nehty, které obsahují nebezpečné ftaláty, či výrobky do koupele a mýdla, která připomínají potraviny,“ konstatuje členka parlamentní frakce ELS-ED. Proto velmi vítá posílení legislativy, podle ní je třeba zvýšit právní jistotu. V této souvislosti Roithová varuje před nakupováním přes internet – podobně jako u léků je zde riziko nákupu padělků velmi vysoké.

Kompromisní text stanoví i přísná pravidla pro využívání karcinogenních a mutagenních látek či toxických pro reprodukci (tzv. CMR látek) při výrobě kosmetických produktů. Používání těchto látek je obecně zakázáno a může být povoleno pouze ve výjimečných případech a za přísně vymezených podmínek. Roithová podporuje omezování testování na zvířatech. Od roku 2004 platí dohoda mezi poslanci a Radou o zákazu testování hotových kosmetických výrobků na zvířatech v celé EU. Dohodly se také na postupném ukončení testování jednotlivých složek, pokud budou nalezeny alternativní metody. Testy na zvířatech by v takém případě měly být ukončeny do konce tohoto roku. Některé těžko nahraditelné testy však budou používány až do roku 2013.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled