poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Nedůstojné umístění obrazu v EP - Zuzana Roithová se obrátila na vedení Europarlamentu

 
[ 2. března 2009 | Autor: Brusel, 2.3. 2009 ]
 
Poslankyně a místopředsedkyně výboru EP Zuzana Roithová dnes odeslala dopis vedení Evropskému parlamentu, adresovaný předsedovi Hansi-Gertu Poetteringovi a generálnímu sekretáři Haraldu Romerovi, ve kterém je upozornila na nevhodné a nedůstojné zavěšení obrazu "Evropa jako žena". Obraz, společný dar obou komor českého Parlamentu, byl předán Evropskému parlamentu předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a předsedou Poslanecké sněmovny Miroslavem Vlčkem dne 17. února 2009. Za EP tento dar převzal předseda Hans-Gert Poettering.
 
Během výstavy byl obraz slavnostně zavěšen v prostorách nové budovy Evropského parlamentu, v křídle József Antall. Po skončení ceremonie však byl obraz pověšen do kouta, natěsnán mezi telefonní aparát a únikové dveře. "Věřím, že jde o nedopatření a vedení Evropského parlamentu dá na můj podnět a obraz umístí na důstojné místo. Jde o symbolický dar českého Parlamentu a je nutno k němu takto přistupovat. Obraz by měl být umístěn na viditelnějším místě a to nejen v době českého předsednictví," řekla Zuzana Roithová, sama bývalá senátorka.
 
Obraz zobrazuje Evropu v podobě ženy, je přibližně dvakrát tři metry velký. Srdce ženy je vyobrazeno jako česká země. Jde o reprodukci kolorovaného mědirytu z knihy Itinerarium Sacrae Scripturae vydané Danielem Adamem z Veleslavína v roce 1592. Předlohu zapůjčila Strahovská knihovna, Královská kanonie premonstrátů na Strahově v Praze.
 
"Věřím, že se podaří najít lepší prostor, pokud by obraz měl zůstat na tomto nedůstojném místě, to snad aby jej dočasně uschovali do sklepa. Na vedení Evropského parlamentu to vrhá nepříjemné světlo," řekla Zuzana Roithová.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled