Zlepšují |
20483 |
Zhoršují |
18508 |
Nepozoruji žádnou změnu |
11679 |
Telekomunikační balíček zkvalitní služby a posílí pozici spotřebitele | |
[ 23. září 2008 | Autor: Plenární zasedání, Brusel, 23.9. 2008 ] | |
Kvituji, že Evropská komise vyslyšela mou rok starou zprávu o Důvěře spotřebitele v digitálním prostředí a předložila novelu evropské legislativy pro elektronickou komunikaci. Modernizací pravidel dává Evropský parlament doslova nový impuls pro internetovou revoluci. Širšímu rozšíření výhod webu 2. a 3. generace již nic nebrání,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová, která je stínovou zpravodajkou pro nejsilnější poslanecký klub Evropské lidové strany - Evropských demokratů pro část tzv. telekomunikačního balíčku.
Evropský parlament o něm bude hlasovat zítra. Telekomunikační balíček má otevřít konkurenci, která zkvalitní služby a sníží ceny pro koncové spotřebitele internetu, mobilních telefonů a jiných služeb elektronických komunikací. Zrychlí přenositelnost čísla či zlepší kontrolu evropské tísňové linky 112. Umožní vyšší transparentnost, zlepší boj s nevyžádanými emaily (spamem), ochranu dat a rozšíří služby pro zdravotně postižené.
Europoslankyně naopak kritizuje novou sankci - tzv. funkční rozdělení telekomunikační společnosti, která by mohla vést k omezení investic do optických sítí. „Jsem znepokojena možností ohrozit soukromí koncových uživatelů, proto jsem společně se zahraničními kolegy předložila pozměňovací návrh, který posílí princip síťové neutrality a zamezí širokopásmovému filtrování obsahu. Rovněž právně nejasný termín nedovoleného obsahu bude muset Evropský parlament nahradit jinou konstrukcí, jelikož by mohli být nesprávně trestáni uživatelé P2P sítí při sdílení autorských děl,“ upozorňuje první místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
„Jako stínová zpravodajka ke zprávě o zřízení Úřadu evropských regulačních orgánů v oblasti telekomunikací (BERT) musím vyzdvihnout, že Parlamentem upravený návrh ušetří evropským daňovým poplatníkům desítky miliónů eur ročně, zřizuje štíhlejší a flexibilnější instituci, která vytěží maximum z výhod jednotného trhu při zachování nezávislosti národních telekomunikačních úřadů,“ podotýká Roithová. „Díky mé iniciativě výrazně posílila pozice spotřebitelských organizací a chci poukázat i na to, že rozpočet instituce bude spravedlivěji rozložen mezi EU a členské státy,“ připomíná.
„Komise bude muset ještě vyřešit tzv. digitální předěl, kdy některé části Evropy, hlavně venkov, nemají přístup k vysokorychlostním sítí. Evropský parlament proto navrhuje, aby se frekvence v rámci tzv. digitální dividendy po skončení
analogového televizního vysílání využily zejména pro celoevropské mobilní vysokorychlostní internetové připojení,“ vysvětluje europoslankyně. Přechod na digitální vysílání umožní vysílání 6 až 8 televizních stanic ve spektru, které bylo dosud zapotřebí pouze pro jednu analogovou stanici. Přechod k digitálnímu televiznímu vysílání by měl být dokončen do prosince 2012.