poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


O baltském plynovodu musí rozhodovat nejen Rusko a Německo, ale další země i EU

Poslankyně za ČR Zuzana Roithová se dnes postavila proti dvoustranné dohodě mezi Německem a Ruskem o výstavbě baltského plynovodu: „Zneklidňují mne obavy poslanců z pobaltských zemí napříč politickým spektrem, kteří upozorňují na vážné nedostatky v přípravě stavby plynovodu na dně Baltského moře mezi Ruskem a Německem. Sdílím jejich obavu z ekologických a bezpečnostních rizik, a to jak kvůli rozsáhlým pohřebištím válečných vraků a nevybuchlé munice na dně moře, tak také s ohledem na ekologické riziko při metodě čištění plynovodu před jeho uvedením do provozu,” říká Zuzana Roithová.
 
[ 10. července 2008 | Autor: Zuzana Roithová, Plenární zasedání, Štrasburk, 8.7.2008 ]
 
„Hlasy více než třiceti tisíc Evropanů by měla Unie vyslyšet a důkladně přezkoumat dopady výstavby plynovodu na životní prostředí,“ dodává europoslankyně.
Projekt "Nord Stream" předpokládá výstavbu dvou plynovodů na dně Baltského moře, celkem v délce cca. 1200 km. Už přes třicet tisíc lidí ale podepsalo petici proti této stavbě – obávají se, že projekt bude mít negativní vliv na životní prostředí a na mořské živočichy. Jedno z velkých nebezpečí je nevybuchlá munice z druhé světové války, která leží na dně Baltského moře a představuje pro plynovod neodhadnutelné nebezpečí; jedná se o nejméně osmdesát tisíc tun výbušnin.
„Je nutné, aby se Evropská komise a Rada co nejdříve ujaly své koordinační role a v zájmu dalších pobaltských zemí co nejdříve požadovaly na ruském investorovi  převzetí plné odpovědnosti za případné ekologické škody a aby v tomto světle zahájily jednání i o alternativách vedení plynovodu na pevnině. Severní trasa je pro dodávky plynu z Ruska pro EU důležitá, proto se musí EU a Rusko dohodnout o podmínkách této ekologicky rizikové stavby,” vysvětluje europoslankyně za KDU-ČSL, „je to jasná situace, kdy Evropané potřebují společnou instituci, která by se třetí zemí jednala za celou Unii.”
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled