poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Konec privilegií pro leteckou dopravu

„Velice si vážím práce zpravodaje Petra Liese, kterému se podařilo prosadit v jednáních s Radou maximum z toho ,co Parlament navrhnul již loni v listopadu v prvním čtení. Výsledkem je ucelená koncepce, díky níž se letectví může začlenit do systému obchodování s povolenkami emisí skleníkových plynů a zrušit tak  v roce 2012  dnešní ekonomické zvýhodnění  vůči pozemní dopravě,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová.
 
[ 10. července 2008 | Autor: Zuzana Roithová, Plenární zasedání, Štrasburk, 8.7.2008 ]
 
Poslanci schválili začlenění letecké dopravy do obchodu s povolenkami na emise CO2. Systém ETS by se měl od roku 2012 vztahovat na všechny lety z a na území EU. 85 % povolenek na emise bude přitom poskytováno zdarma a dalších 15 % se bude prodávat na aukcích. Roithová kvituje rozhodnutí, aby se část povolenek dražila: „Při současném snížení daňové zátěže to umožní rozvoj mladých společností v nových členských státech, prostředky získané v dražbách mohou být využity například pro vývoj nových technologií snižujících emise v letecké dopravě či rozvoj nízkouhlíkové dopravy.“
  „Pro snížení emisí CO2 v ovzduší je ale důležité přesvědčit  o regulaci i zbytek světa. Věřím, že se nám podaří brzy uzavřít dohodu   s USA a dalšími zeměmi. Vítám i omezení výjimek: Na rozdíl od  letecké záchranné služby nevidím důvod, proč by se na lety státníků či panovníků  neměla  vztahovat stejná pravidla, jde-li o ochranu životního prostředí,“ podotýká europoslankyně.
Evropskému parlamentu se po jednáních s Radou podařilo prosadit ustanovení, podle nějž budou v první fázi (od roku 2012) sníženy emise skleníkových plynů o 3 % a v druhé fázi (od roku 2013) o 5 %. Tento podíl však může být v budoucnu upraven v rámci celkové revize ETS. 
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled