poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Lidovci vyrazili do boje proti vysokým bankovním poplatkům

Na dnešním jednání Evropského parlamentu zazněla zpráva rakouského europoslance Othmara Karase (EPP-ED, ÖVP), která má za cíl významným způsobem zlepšit přístup k zahraničním bankovním službám pro občany Evropské unie.
 
[ 5. června 2008 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Ta navazuje na zprávu europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL), která nastartovala odstranění překážek pro elektronické bankovnictví a tím otevřela rozšíření nabídky bankovních služeb.

Poslankyně Roithová (KDU-ČSL), která při této příležitosti kritizovala banky v České republice za nehorázně vysoké poplatky, které může snížit zahraniční konkurence.

„Česká republika patří mezi země, která má jedny z nejvyšších bankovních poplatků z celé Evropské unie. Hůře je na tom už jen Polsko. Levnější bankovnictví je například v Rakousku,“ překvapila europoslance Zuzana  Roithová s tím, že je nutné tuto situaci urychleně změnit. Otázkou úrovně bankovních služeb a výši bankovních poplatků se budou Roithová a další poslanci Evropského parlamentu i nadále věnovat.

 Koncepční materiál připravují politici z Pardubického kraje

Společně s ní se na vytváření koncepčního materiálu ke snižování bankovních poplatků podílí i hlavní iniciátor tohoto boje vícehejtman Pardubického kraje  a 1. místopředseda KDU–ČSL Roman Línek a senátorka za KDU-ČSL Ludmila Müllerová.

 „Vysoké bankovní poplatky jsou brzdou české ekonomiky, brání hospodářskému rozvoji, a dopadají na každého občana i firmu v České republice. Nejvíce to pociťují občané s nízkými příjmy,“  konstatoval Roman Línek s tím, že ve svých domovských zemí si zahraniční banky nedovolují vybírat tak vysoké poplatky jako v České republice.

 Tuzemské banky vydělají ročně na poplatcích miliardy

Tuzemské banky dosahují ročně miliardových zisků, například ČSOB 6,98 miliard, ČS 7,65 miliard, KB dokonce 9,3 miliard korun. Velká část plyne právě z poplatků, které musí zaplatit klient při jakémkoliv pohybu financí na svém účtu.

    

Z výsledků výzkumu majoritního vlastníka KB, tj. Société Générale ve Francii, vyplývá, že česká bankovní klientela je v porovnání s francouzskou zaostalá. Zatímco francouzský občan průměrně uskuteční 226 transakcí, průměrný Čech jich zvládne 35. Průměrný počet operací uskutečněných kreditní kartou za jeden rok také vyznívá jednoznačně - 98:11 ve prospěch země galského kohouta.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled