poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: zrušení úřadu pro dohled na satelitním navigačním systémem Galileo považuji za nešťastné

Štrasburk, 11.3. 2008

Jsem velmi znepokojena faktem, že Výbor EP pro průmysl, výzkum a energetiku přijal pozměňovací návrhy, kterými se u Galilea odstraňuje dozorčí orgán - tedy správní agentura,“ řekla na plenárním zasedání Evropského parlamentu  Zuzana Roithová.
 
[ 12. března 2008 | Autor: ]
 
Podpořila také při schvalování upraveného rozpočtu přesun dvou milionů Euro  z provozní do správní položky pro Galileo a požádala, aby poslanci návrh  Výboru na zrušení agentury odmítli.

            „V prosinci 2006 jsem spolu s Českou kosmickou kanceláří a CzechInvestem organizovala multimediální týdenní výstavu, která upozorňovala, že Česká republika je horkým a připraveným kandidátem pro sídlo úřadu pro dohled nad Galileem, pokus o jeho zrušení  považuji za nešťastné populistické gesto,“ prohlásila europoslankyně. Česko je podle ní po rozšíření EU středem Evropy, tedy jako možné řídící středisko satelitní navigace bude dostupné ze všech stran stejně dobře. V rámci nových států sedmadvacítky nemá na poli kosmických programů konkurenci – o produkty základního i aplikovaného výzkumu stejně jako o výsledky astrologických pozorování má zájem nejen ESA, ale i NASA. „Navíc řídící středisko Galilea nepředstavuje jen vědeckou a politickou prestiž, ale i ekonomickou motivaci – samo sice zaměstná asi stovku lidí, ale kolem něj se rozprostřou napříč starým kontinentem služby za 275 miliard ročně a vytvoří na 150.000 kvalifikovaných pracovních míst a to bude obrovská příležitost pro ČR - i bez ohledu na  sídlo agentury,“ doplňuje místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. „Praha však jako možné sídelní město dozorčího úřadu nad Galileem má sedmadvacítce rozhodně co nabídnout: síť univerzit a výzkumných ústavů, vyhlášené kongresové podmínky , připravenou budovu  a navíc i čtyřicetiletou tradici kosmického výzkumu. Především by EU by tímto rozhodnutím  splnila slib z roku 2003, že agentury podobného typu budou nacházet svá sídla v nových státech EU,“ říká Zuzana Roithová. 

Jelikož spuštění Galilea nabralo značné zpoždění, dokončení ambiciózního projektu se očekává koncem roku 2012. Galileo je společnou iniciativou Evropské komise a Evropské kosmické agentury, zahájen byl v roce 1999. Na světě zatím existují dva navigační systémy – ruský Glonass a americký GPS. Nejčastějším využitím navigačního systému Galileo bude vyhledávání trasy, dalším využitím bude třeba měření ujetých kilometrů na zpoplatněných silnicích – tedy výběr elektronického mýtného.

           

  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled