poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Vyjádření k liberalizaci ochrany designu u náhradních automobilových dílů. Zuzana Roithová hlasovala proti Zprávě o změně právní ochrany průmyslových vzorů a považuje tento krok ze strany EU za nekonzistentní strategii.

Zuzana Roithová, Štrasburk, plenární zasedání 12. 12. 2007
 
[ 13. prosince 2007 | Autor: ]
 
Europoslankyně Zuzana Roithová hlasovala proti liberalizaci ochrany designu u náhradních dílů pro auta.
 "Jde o nekonsistentní strategii. Na jedné straně vyžadujeme, aby průmysl vyvíjel stále bezpečnější auta a bojujeme proti průmyslovému pirátství. V rozporu s tím dnes Evropský parlament legalizoval výrobu kopií náhradních dílů údajně proto, aby mohly být levnější. Spotřebitelé ale nebudou mít jistotu, že opravené auto ještě splňuje původní vysoký standard bezpečnosti." říká Zuzana Roithová, 1. místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
 Zastánci liberalizace zejména z Británie tvrdí, že tento návrh podpoří malé a střední podniky. Přitom většina levných kopií značkových dílů je už dnes vyráběna v Asii a nikoli v Evropě.
 Přesto v 10 zemích EU, kde dodnes nejsou náhradní díly chráněny jako průmyslový vzor je cena náhradních dílů o 7,3% vyšší než ve zbývajících 17 zemích. Ty dodnes design chrání stejně jako Japonsko a další velké automobilové mocnosti. "Upozorňuji na reálné nebezpečí, že nyní budou v případě havárie jak cestující v autě tak chodci ohroženi používáním neoriginálních dílů daleko více právě kvůli menší kvalitě levných kopií značkových náhradních dílů", varovala česká poslankyně.
 "Evropa by se s ohledem na deklarovanou ochranu spotřebitelů a podporu technologií s vysokou přidanou hodnotou měla zabývat úplně jinou legislativou, než je omezení ochrany průmyslového vzoru", míní Zuzana Roithová.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled