poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Jižní státy proti severu - boj o reformu s vínem. Zuzana Roithová považuje postup komunistické poslankyně za nepřijatelný

Zuzana Roithová, Štrasburk 12. 12. 2007
 
[ 13. prosince 2007 | Autor: ]
 
Evropský parlament bude dnes hlasovat o reformě trhu s vínem. Reforma je zásadní a dotkne se českých a moravských producentů vína. Ve hře je i vyklučení "nadbytečných" vinic, zákaz doslazování. Válka severu s jihem vyvrcholí dnes v poledne, kdy bude Evropský parlament hlasovat o zprávě k Nařízení o Společné organizaci trhu s vínem.
 Europoslankyně Zuzana Roithová napsala předsedovi Evropského parlamentu stížnost na postup komunistické poslankyně Luisy Morgantini, která moderovala debatu na plénu Evropského parlamentu skandálním způsobem. V diskusi, během níž řada řečníků upozorňovala na rozpor v návrhu, který se týká zákazu doslazování řepným cukrem na severu Evropy a přitom povoluje dokyselování vína jižním výrobcům, se nevyvarovala zaujatým a posměšným poznámkám a degradovala kulturu projevu o stupínek níž.
 K samotné reformě Zuzana Roithová říká: "Spravedlivá reforma je nutná, ale v žádném případě nesmí preferovat jižní výrobce na úkor severních. Zásadně nesouhlasím s klučením na Moravě, kde to co se urodí se i spotřebuje a kde tradiční výroba vína má klíčový význam pro krajinotvorbu a turistiku".
 
Poslanci z jihu budou hlasovat pro zákaz doslazování vína řepným cukrem, což Zuzana Roithová komentuje: "Protestuji proti zákazu doslazování vín ve střední Evropě včetně Moravy, aniž by bylo zakázáno zase dokyselování vín na Jihu. Nechápu, proč by vinaři z Moravy měli nakupovat drahé mošty od jižanů, aby tím nahradili dvousetletou tradici doslazování cukrem a měnit tak tradiční vůni a chuť svých kvalitních vín. Je to v rozporu s principy vnitřního trhu a s tím nemohu souhlasit".
 
Pokud zákaz doslazování získá většinu, měla by česká vláda podle Zuzany Roithové usilovat o přeřazení Moravy, která se nepodílí na evropské nadprodukci, do jiného režimu, který umožní ponechat si tradiční technologii. "Zatímco pro jihoevropské země je vinařství ekonomickou prioritou, severnější země, mezi něž řadím i Českou republiku nebo oblast Alsaska, těží spíš z tradice či kulturní důležitosti vinné produkce v regionu“ vysvětluje Zuzana Roithová.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled