poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Kontrola na vnějších hranicích dováženého zboží se zlepší

Zuzana Roithová, Štrasburk, 11. 12. 2007
 
[ 13. prosince 2007 | Autor: ]
 
Zuzana Roithová, místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, vystoupila na plénu Evropského parlamentu k tématu bezpapírového prostředí pro clo a obchod. "Evropská unie se potýká s problémem, jak kontrolovat obrovský objem dováženého zboží, zejména zboží z Asie. Efektivní kontrola vyžaduje elektronizaci a interoperabilitu celních systémů. Bezpapírové prostředí pro clo a obchod je již nutnou podmínkou pro výkonnost evropského trhu a to ještě před zavedením modernizovaného celního kodexu. Potřebujeme systém, který dokáže rovněž odhalit zboží, pokud nesplňuje povinné evropské standardy bezpečnosti" řekla Zuzana Roithová béhem svého vystoupení.
 Zpráva, kterou přijal Evropský parlament, umožní podstatně efektivnější kontrolu zboží. Výhodou bude rovněž zavedení jednotného portálu (single window) a jednoho správního místa (one-stop-shop), které zpřístupní informace o mezinárodních transakcích jak pro celní orgány, tak i pro dodavatele, kupující a dopravce.
 "Systém budou bezpochyby využívat i orgány státního dozoru odpovědné za kontrolu bezpečnosti zboží na trhu. Rada zpomalila náběh nového systému do třech kroků po 3, 5 a 6 letech. Obávám se však, že potřebujeme rychlejší postup a myslím, že to Rada brzy pod tlakem přehodnotí" řekla Zuzana Roithová.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled