poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Unie už směrnici na ochranu půdy nepotřebuje

„Evropský parlament kdysi žádal , aby Komise předložila směrnici na ochranu půdy - tak nám ji komisař Stavros Dimas po pěti letech dodal, jenže my už ji nepotřebujeme,“
 
[ 14. listopadu 2007 | Autor: ]
 
prohlašuje poslankyně EP Zuzana Roithová. Podle ní už má EU jiné směrnice na ochranu specifických problémů půdy, pokud  překračují hranice států. „Evropská komise především ignoruje, že řada zemí  (i Česká republika), mají vlastní  zákony a dobré systémy, které chrání půdu před další erozí a degradací a evidují  poškozená území,“ dodává Roithová. Unie podle ní potřebuje  strategii na ochranu půdy proti kontaminacím, před záplavami, sesouváním půdy a před desertifikací, tj. rozšiřování pouštního podnebí zásahem člověka a dále potřebuje lepší koordinaci pro společné řešení , pokud problém přesahuje hranice států. Komisař však navrhl komplikovaný  byrokratický systém, který  by měl nahradit fungující  národní systémy .
Evropský parlament odhlasoval podstatně přepracovaný návrh směrnice, který podle europoslankyně nebude „příliš škodit“, protože umožňuje ponechat si národní úpravu tam, kde již existuje. Španělská poslankyně Cristina Gutiérrez-Cortines  v  této zprávě definuje detailní právní rámec jen pro několik zemí, které dosud nemají vlastní zákony regulující  zacházení s půdou. Měly by například zavést veřejný seznam oblastí, ve kterých je půda znečištěna a toxicky zamořena. Komisař Dimas ale podle Zuzany Roithové projevil nepochopení pro toto rozumné kompromisní řešení.  „Tím, že nevnímá signály z parlamentu, pohřbívá svou směrnici a také si řekl o další – můj - zamítavý hlas. Myslím, že se Rada EU zachová podobně,“ tvrdí europoslankyně.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled