poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová není spokojena s kompromisním zněním rezoluce k nepokojům v Barmě: EU musí přimět Čínu k odsouzení barmské junty

“Hluboce si vážím odvahy a zásadového postoje buddhistických duchovních a dalších občanů Myanmaru, kteří vyšli do ulic poklidně prostestovat proti totalitní kruté vládě v Barmě,”
 
[ 27. září 2007 | Autor: ]
 
říká poslankyně EP Zuzana Roithová. Podle ní by měli všichni, kteří se hlásí k obraně lidských práv , nejen ocenit jejich odvahu, ale použít svého vlivu na jejich veřejnou podporu a zejména naléhat na uvalení takových sankcí, které přimějí barmskou vládu k ústupkům. „Nechci se dívat na to, jak EU dlouze hledá společné stanovisko k nepokojům v Barmě a přitom umírají lidé,“ říká Zuzana Roithová. Jedině mezinárodní tlak na ostatní členy ASEAN může působit jako brzda proti kruté odvetě vojenských jednotek vůči demonstrantům a dalšímu pronásledování opozice. „Oceňuji postoj Indie, která podpořila reformní tendence v Barmě, ale EU musí učinit zásadní kroky proti Číně, která zablokovala mandát OSN k jednání s vojenskou juntou,“ prohlásila europoslankyně. „Čína je tak v čele zemí, které podporují diktátorské režimy, proto musí Unie i vůči ní uplatnit hrozbu sankcí, pokud neodsoudí barmskou juntu,“ dodává.
 Evropský parlament dnes hlasoval o mimořádné rezoluci k událostem v Barmě. „Šokovalo mne, že levicoví poslanci chtěli hlasování o rezoluci zablokovat. Obávám se, že mnozí z nich litují toho, jak včasná a jednoznačná podpora západní Evropy v roce 1968 posílila odvahu všech, kteří demonstrovali proti totalitním režimům v socialistickém bloku - i takovou tvář má část Evropského parlamentu,“ podotkla Roithová. Při násilnostech v Barmě už zahynuli nejméně tři lidé, opozice hovoří o pěti až osmi. Policie ve středu zbila nejméně deset mnichů a na 700 studentů, dalších nejméně 200 lidí, převážně mnichů, bylo zatčeno. Byl vyhlášen dvouměsíční noční zákaz vycházení a zákaz shromažďování více než pěti osob kvůli protestům proti vládnoucí vojenské juntě. Vlnu protestů začali buddhističtí mniši asi před měsícem, kdy prudce zdražily pohonné hmoty. Současný zákrok bezpečnostních sil je jeden z největších a nejostřejších od roku 1988, kdy armáda rozdrtila celonárodní povstání mnichů, studentů a vládních úředníků. Odhaduje se, že tehdy vojáci zabili na 3 000 lidí.
 „Pro české disidenty a svobodu slova byla v době komunismu každá podpora ze zahraničí důležitá, i když jim třeba přímo z vězení nepomohla – byla to psychická vzpruha a zároveň poselství komunistické vládě,“ upozorňuje Roithová. Rada bezpečnosti OSN vyjádřila nad středečním razantním zásahem proti demonstrantům znepokojení a vyzvala představitele vojenského režimu, aby se zdrželi dalších násilností a povolili vstup zvláštního vyslance OSN do země. Formálně ale barmský režim neodsoudila, tak jak to udělaly třeba Spojené státy nebo EU -  USA kromě ekonomických sankcí rozšíří také zákaz udělování víz pro představitele barmského vojenského režimu i pro jejich příbuzné, Unie hrozí také zpřísněním sankcí. I česká vláda varovala barmskou vládu před použitím síly a vyzvala ji, aby propustila zadržené demokratické aktivisty i všechny politické vězně.
  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled