poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: přístupová jednání s Ukrajinou nesmí Unie uspěchat

Evropský parlament dnes odhlasoval zprávu, kterou doporučuje Radě uzavřít dohodu o posílené spolupráci mezi EU a Ukrajinou[1]. „Jsem přesvědčena, že Evropa nebude celistvá, dokud i Ukrajina nebude součástí Evropské Unie“, vyjádřila v projevu na zasedání ve Štrasburku poslankyně EP Zuzana Roithová.

 
[ 12. července 2007 | Autor: ]
 
Poláci nyní přesvědčují ostatní poslance o neodkladném zahájení jednání o vstupu Ukrajiny do EU, ale Roithová před tímto varuje. „Jsem proti nereálným slibům a proti  překotnému zahájení přístupových jednání s Ukrajinou – stalo se tak v případě Turecka, kde nebyla naplněna všechna Kodaňská kritéria a na obou stranách teď dochází k rozčarování,“ podotýká europoslankyně. „Ukrajina musí nejdříve oddělit politickou moc od hospodářské, odstranit korupci, zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a zajistit nezávislé soudnictví,“ vysvětluje Roithová, „dále musí zamezit špatnému zacházení se zatčenými a jejich mučení ze strany policie kvůli přiznání.“
Roithová dále na zasedání upozornila: „Je potřeba, aby i opozice jasně deklarovala, že také pro občany z východní poloviny země je důležitým cílem  usilovat o členství v EU. Tento dlouhodobý cíl vyžaduje nejen velké změny v legislativě, ale i změnu v politickém myšlení  milionů občanů.”
 “Poslancům EP se snadno slibuje zahájení přístupových jednání, ale nejdříve je potřeba Ukrajině pomoci začlenit se do  Světové obchodní organizace a také NATO”,  vymezuje  se vůči některým kolegům česká poslankyně Roithová.  

1] celý název zprávy: Mandát k vyjednání nové posílené dohody ES – Ukrajina, zpravodaj Kaminski
  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled