poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: Evropská unie má vážný důvod zakázat dovoz a vývoz kočičích a psích kůží

Evropský parlament podpořil zákaz dovozu a vývozu kočičích a psích kůží a výrobků z nich do a z EU. Zuzana Roithová se jako stínová zpravodajka úspěšně zasadila o rozšíření návrhu, který zvyšuje vymahatelnost práva a přitom nebude důvodem ke kriminalizaci občanů, kteří kůže nepoužívají pro komerční účely. Parlament odmítl  původní  návrh Komise, který umožňoval dovoz kůží koček a psů, pokud bylo zvíře chováno na maso. „Petice půl milionu občanů upozorňovaly na „průmyslový“ chov psů a koček a nejlevnější způsob jejich zabíjení – stahování z kůže zaživa,“ upozorňuje Roithová. "Jsem si vědoma toho, že nařízení Evropské unie nemůže vést ke změně chování průmyslových chovatelů ve třetích zemích, ale může zmenšit objem obchodovaných zvířat,“ vysvětluje europoslankyně. Přes dva miliony koček a psů je zabito, aby se jejich kůže prodaly především do Evropy. USA a Austrálie  zakázaly dovoz před několika lety.       

 
[ 19. června 2007 | Autor: ]
 

Podle Roithové existují pro zákaz vedle etických i pragmatické důvody. „Evropané nevědí, že hračka nebo oblečení, které si kupují, byly vyrobeny ze zvířete, které mají doma. Tyto výrobky nejsou řádně označeny. Máme povinnost zamezit klamání zákazníků, ať již úmyslnému nebo neúmyslnému uvnitř jednotného trhu,“ řekla místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

 

Třetím a nejdůležitějším důvodem, proč Zuzana Roithová podpořila nařízení, je zneužívání  nejednotné regulace k pašování výrobků uvnitř jednotného trhu EU do zemí, kde už dnes platí zákaz dovozu či výroby (týká se to poloviny členských států). "Apeluji na všechny z vás, kdo tvrdíte, že Unie nemá pravomoc v této věci zasahovat. Není tomu tak! Článek 95 opravňuje EU v této věci konat, neboť našim společným zájmem je dobré fungování evropského trhu s legálními komoditami!řekla Roithová.

 

Pokud nařízení odsouhlasí i Rada EU, začne nařízení platit do prázdnin. "Troufám si říci, že 27 členských zemí  dá návrhu zelenou - protože se tak  vyjadřovaly jejich zástupci na pracovních skupinách," předpokládá  stínová zpravodajka Zuzana Roithová. 

 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled