Zuzana Roithová: umístění protiraketového deštníku v ČR a Polsku neznamená nové závody ve zbrojení |
|
Evropský parlament dnes v rezoluci k summitu EU-Rusko, který má proběhnout 18. května v Samaře, vyjádřil znepokojení nad omezováním demokracie a lidských práv v Ruské federaci (například násilí a mučení v Čečně), omezování nezávislosti soudnictví (například případ Yukos), omezování svobody médií, neschopnost policie označit pachatele vražd novinářů či zvyšování represí vůči opozici.
|
|
[ 10. května 2007 | Autor: ] |
|
Zuzana Roithová ve vystoupení před plénem EP ocenila, že poslanci jasnou většinou odmítli tu část textu, kde se extrémní levice pokoušela manipulovat evropskou veřejnost tvrzením, že umístění amerického protiraketového systému v České republice a Polsku otevře prostor pro světové závody ve zbrojení. "Je to falešný, účelový argument - radar v ČR a raketová základna v Polsku jsou obranou, nikoli útočnou zbraní," argumentovala před poslanci Roithová. Smyslem obranného systému je podle ní odradit od útoku právě ty, kteří znepokojují svět vývojem nových nukleárních zbraní (tedy Severní Korea nebo Írán). "Rusko navíc zvyšuje už od nástupu Putina výdaje na armádu, tedy i v době, kdy "hrozba" radaru neexistovala," upozorňuje europoslankyně. Rusko dává na zbrojení přibližně 6,4% HDP - země EU přitom na armádu vydělují asi třikrát méně (výdaje na armádu v ČR letos činí zhruba 1,8% HDP).
Europoslanci také Rusko varovali před politickým vydíráním při dodávkách energie. "Rusko vyvíjí nepřijatelnou a agresivní zahraniční politiku vůči Estonsku a Polsku," říká Zuzana Roithová. Vývoj estonsko-ruských vztahů se vyhrotil po přesunu sochy sovětského vojáka z tallinnského náměstí na vojenský hřbitov. Nakonec Rusko přerušilo dopravu na klíčové železnici do Estonska a na mostě přes řeku Narvu, která obě země spojuje. Polsko zase blokuje uzavření nové smlouvy s Ruskem kvůli ruskému zákazu dovozu polského masa.
Evropský parlament vyzval evropské vlády, aby byly jednotné a aby jejich solidarita s Estonskem i Polskem byla silnější, než dílčí ekonomické zájmy. "Rezoluce je silným politickým signálem před nadcházejícím summitem s Ruskem, že Unie odsuzuje výbojnou zahraniční politiku," hodnotí Roithová.