poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: směrnice o trestním postihu porušování práv duševního vlastnictví může být zneužita v konkurenčním boji namísto ochrany inovativních podnikatelů

„Souhlasím se sankcemi za padělky a pirátství, proti padělanému zboží z Asie ale nová směrnice příliš nepomůže,“ soudí místopředsedkyně parlamentního výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. „Naopak některé rozporné paragrafy dávají prostor pro její zneužití v konkurenčním boji místo ochrany inovativních podnikatelů,“ dodává Zuzana Roithová.
 
[ 25. dubna 2007 | Autor: ]
 
Evropští podnikatelé podle ní mohou v budoucnu čelit nekalým trestním oznámením třeba i ze strany asijských padělatelů. „Evropská unie by se měla zaměřit na vynucování svých duševních práv za hranicemi sedmadvacítky, nikoli na kriminalizaci vlastních občanů a podnikatelů,“ podotýká europoslankyně. „Považuji za nepřípustné, že Unie zasahuje do trestního práva členských států formou směrnice,“ říká Roithová. „Nesouhlasím, aby na základě tzv. trestní odpovědnosti směli být trestáni běžní občané – novináři, vědci, řadoví spotřebitelé,“ dodává.Šíření padělků a pirátských kopií je pro evropský průmysl čím dál větší problém. Objem tohoto zboží vzrostl v EU za posledních deset let o 1600%. Padělky se neomezují jen na hudbu či filmy, které se šíří po internetu nebo na pouličních trzích, spotřebitel čelí také záplavě padělaných kosmetických přípravků a dokonce léků, které mohou obsahovat škodlivé látky. Padělky ohrožují legální obchod a v důsledku i pracovní místa v Unii. Evropský parlament dnes schválil směrnici, která má zpřísnit boj proti nelegálním aktivitám organizovaného zločinu v této oblasti. Jde o první směrnici, která má harmonizovat trestní právo na celounijní úroveň. Podle nového nařízení by například ten, kdo vyfotí noční záběr Eiffelovy věže v Paříži bez zaplacení licenčního poplatku (společnost provozující noční osvětlení věže má průmyslově-právní ochranu), čelil trestnímu stíhání. Dosud mu hrozilo jen občanskoprávní soudní řízení. Podobně by do trestního práva spadal i nedávno urovnaný obchodní konflikt společností Apple, vydávající hudbu Beatles, a firmou Apple Computers, která prodává přehrávače iPod (spor vznikl ve chvíli, kdy Apple Computers začala prodávat hudbu on-line přes iTunes, Apple Corps, zastupující Beatles, ji nařkla z matení spotřebitele).    

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled