Zuzana Roithová se zasadila o rozšíření zákazu obchodování s kůžemi koček a psů na unijním trhu |
|
Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu jednoznačně odhlasoval rozšířený návrh Evropské komise na zákaz uvádění kočičích a psích kůží na trh EU včetně jejich dovozu a vývozu. Od roku 2008 má nahradit nesourodá opatření, která platí v členských zemích a zlepšit tak fungování vnitřního trhu.
|
|
[ 12. dubna 2007 | Autor: ] |
|
Především v Číně a Rusku se psík mývalovitý, ale i pes a kočka domácí chovají a utrácejí nelidskými způsoby po statisících proto, aby jejich kůže cestovala v podobě kožichů či hraček do evropské sedmadvacítky. Na evropský trh se dostávají dokonce i jako náhražky jiných kůží, což je navíc i klamání zákazníka a nekalá konkurence. Kůže zpracované v Asii dále mívají vyšší obsah chrómu, což představuje zdravotní riziko.
„Evropští spotřebitelé považují kočky a psy za své společníky, které nechovají ani pro maso ani pro kůži a vadí jim kruté zacházení s nimi. Unie nemůže vydávat právní předpisy na základě etického znepokojení, ale může a má okamžitě zakázat dovoz ze třetích zemí takového zboží, jehož obchod je v každém členském státě regulován jinak, což omezuje vnitřní trh. Výrobky se totiž v bezcelním prostoru dostanou snadno přes země, které zákaz nemají“ vysvětluje místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele EP.
Politická jednání se v parlamentním výboru vedla bouřlivě jednak o rozsahu výjimek a zejména o rozšíření zákazu na všechny druhy psů a koček tak, aby zákaz nebylo možné snadno obcházet. Po dnešním hlasování se zákaz rozšířil na všechny druhy koček avšak psík mývalovitý, který je příbuzný psa domácího, do zákazu zahrnut není. Proti zákazu se postavili poslanci z Finska a Polska, kde se na farmách chová několik desítek tisíc psíků mývalovitých pro kůži. "Je to špatná zpráva" říká poslankyně Roithová, která hodlá prosadit na plenárním zasedání v květnu nové hlasování o zákazu obchodu i s kůží psíka mývalovitého spolu s úpravou výjimek tak, aby nebylo kriminalizováno zpracování kůží pro nekomerční účely.
"Zákaz, který jako stínová zpravodajka bezvýhradně podporuji, zmenší krvavý trh s kožešinou a statisíce zvířat budou ušetřeny (podle HSI jen v Číně přijde kvůli srsti o život na dva miliony psů a koček ročně). Druhým pro mne důležitým argumentem je naděje, že se tak omezí podvádění spotřebitelů a zlepší jejich ochrana" říká Zuzana Roithová.
Evropský parlament už v roce 2003 žádal Komisi, aby zasáhla, ministři zemědělství se konečně vyslovili pro regulaci loni v červnu. Teprve když tisíce dopisů zavalily stůl komisaře pro ochranu spotřebitele, předložila komise letos svůj návrh. Podle Roithové Evropa zaspala dobu – zákaz dovozu a vývozů psích a kočičích kůží platí ve Spojených státech od roku 1999, v Austrálii od roku 2004.
Česká republika nepatří k zemím, kde tento zákaz již platí. I proto se asi stala terčem obviňování ze strany významných osobností showbussinesu. Podle Heather Mills-McCartney se v Česku " kradou kočky na ulicích a zaživa se stahují z kůže." Státní veterinární správa k tomu vydala zprávu, že domácí výrobu kožešinového pásu z kočky vyloučit nelze, o kočičích farmách není informována. Nicméně i ČR se postavila proti prodeji napodobenin zvířat, hraček či bižuterie z kůže či srsti psů a koček, ale nic neudělala.