poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová vítá návrh Evropského parlamentu, aby členské státy mohly omezit klučení vinic, zachování destilace vína ale pokládá za mrhání prostředky

Poslanci EP projednali zprávu o reformě společné organizace trhu s vínem. Doporučili prozatím zachovat destilační opatření, umožnit členským státům omezit klučení vinic a práva na výsadbu liberalizovat jen postupně.
 
[ 15. února 2007 | Autor: ]
 
„Evropský trh s vínem nutně potřebuje změnu. Ročně vynaloží na podporu vinařů 450 milionů eur a další půlmiliardou dotuje výrobu lihu z nadprodukce,“ říká Zuzana Roithová, „kdyby Unie přestala mrhat prostředky na destilaci nadbytečného vína, mohla by ušetřené peníze použít na podporu konkurenceschopnosti evropských vín – včetně českých a moravských.“ Prodejnost evropského vína totiž klesá a na trhu ho stále více nahrazují vína ze zahraničí.
Systém destilace vína podle místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele není podpůrným opatřením trhu, ale naopak překážkou pro uvolnění vnitřního trhu EU a navíc podporuje výrobce nekvalitních stolních vín. “V mnoha ohledech vinařská reforma rozděluje Evropu na sever a jih, který spolyká nejvíc unijních dotací – Česká republika se v tomto případě řadí k severu,” říká Roithová.
Evropská unie přitom může dováženým vínům konkurovat jen vyšší kvalitou. „Klučení vinic by mělo být citlivé s ohledem na kvalitu evropského vinařství,“ upozorňuje europoslankyně. Podle ní má zůstat zachována produkce vína se zeměpisným označením, z tradičních vinic s historickým významem, dále v oblastech, kde se tak předchází erozi půdy a ztrátě biodiverzity, a také produkce takových vín, která nemají potíže s odbytem a nepotřebují dotace. Podle Roithové může nadměrné omezení vinic výrazně ohrozit příjmy celého kraje. Za problematické považuje i zvažované úplné zrušení zákazu výsadby nového vína, což by ohrozilo cíle potřebné reformy. "Vinařství není jen jedna z oblastí zemědělství, ale i významným živým zdrojem evropské kultury, o nějž je třeba pečovat,” varuje Zuzana Roithová. 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled