poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová: Evropský parlament dnes potvrdil zřízení Úřadu pro evropský navigační systém Galileo, začíná boj o jeho umístění v ČR

„Evropský úřad pro dohled nad globálním navigačním satelitním systémem by měl mít své sídlo v Praze,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová. Evropský parlament hlasováním schválil, že úřad nahradí ve své činnosti „Společný podnik Galileo“, který zanikne s ukončením fáze vývoje a operování koncem tohoto roku. Získání tohoto úřadu je podle Zuzany Roithové pravděpodobnější než Evropského technologického institutu, o který mají vědci v ČR rovněž zájem. „Češi musí přesvědčit Unii, že na to mají, “ upozorňuje Roithová.
 
[ 12. října 2006 | Autor: Zuzana Roithová ]
 
EU chce evropský navigační systém Galileo spustit v roce 2008 s celkem 30 družicemi, správní úřad by mohl začít plně fungovat v roce 2009 – možná v době, kdy bude ČR předsedat Unii. Praha má strategickou polohu v srdci Evropy a má pro nové sídlo i konkrétní umístění – v budově nynějšího ministerstva informatiky a v bývalém vojenském areálu v Klecanech. „Navíc Česká republika je státem s vysokou bezpečností a úroveň vědy a výzkumu je přinejmenším srovnatelná s vyspělými státy EU,“ dodává Roithová. V ČR od roku 2001 funguje projekt, který se zabývá čtyřmi aplikacemi systému na železnici, silnicích, letištích a při přepravě nebezpečného nákladu. V rámci projektu, který řídí ČVUT, se pracuje na pozemním přijímači, který by byl kompatibilní jak s americkým, tak s ruským navigačním systémem. Galileo je společnou iniciativou Evropské komise a Evropské kosmické agentury, zahájen byl v roce 1999. Na světě zatím existují dva navigační systémy – ruský Glonass a americký GPS. Nejčastějším využitím navigačního systému, i Galilea, je vyhledávání trasy, dalším využitím bude třeba měření ujetých kilometrů na zpoplatněných silnicích – tedy výběr elektronického mýtného.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled