poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Soutěž pro studenty


Studenti v soutěži testovali čokoládu, mobily a auta

 „Cesta do Evropského parlamentu“ je soutěž se spotřebitelskou tematikou, která je určena studentům všech typů středních škol. Do této soutěže probíhající od října 2006 do února 2007 se zapojilo přes sto týmů z celé České republiky. Organizátoři soutěže chtěli tímto úkolem docílit, aby se studenti pozastavili nad tím, co a jak nakupují.
 
[ 20. prosince 2006 | Autor: Eva Fruhwirtová,Tomáš Zdechovský ]
 
"Soutěž přispěje ke kultivaci tržního prostředí a férové soutěži na trhu tím, že se mladí lidé naučí brát se za  svá spotřebitelská práva a dokáží rozlišovat kvalitu," říká místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu Zuzana Roithová.
Studenti mají za sebou první soutěžní úkol s názvem Srovnávací test. Měli vybrat nejméně pět výrobků podobné nebo stejné funkce od různých dodavatelů a dle vlastních kritérií zpracovat jejich porovnání a také popsat způsob, kterým dospěli ke svým závěrům.
Nejčastěji byla hodnocena čokoláda, mobilní telefony a automobily. Přibližně ve 35% srovnávacích testech si soutěžící vybrali potraviny a kolem 20% hodnotili elektroniku a domácí spotřebiče. Mezi dalšími hodnocenými  výrobky se objevují pleťové krémy, psí konzervy, spací pytle či mobilní operátoři.
Porota pročetla 146 řešení prvního úkolu a rozdala za ně body. Maximální počet, kterého studenti mohli dosáhnout jasným a originálním řešením, byl dvacet. Body se pak odečítaly za opomenutí některých důležitých kritérií srovnávacího testu, např. ceny nebo celkového hodnocení výrobku, dále za nesplnění zadání (nadlimitní počet stran, minimální počet výrobků apod.) a také za pozdě došlé práce. Řešení stažená z internetu bez  uvedení zdroje a vlastního přispění soutěžících byla porotou také hodnocena záporně.
 Týmy, které získaly plný počet bodů jsou z následujících škol:
Gymnázium Chomutov
Reálné gymnázium Prostějov
Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Přerov
Gymnázium J. V. Jirsíka České Budějovice
SOŠ a SOU Polička
Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace
Obchodní akademie, Choceň
SOŠ pro tělesně postižené GEMINI, Brno
Soukromá střední škola DANAÉ, s.r.o., Praha
Gymnázium Plasy
 Další soutěžní úkol nese název Podavači nebo prodavači? Soutěžící si v zákoně o ochraně spotřebitele a v občanském zákoníku vyhledají ustanovení týkající se kupní smlouvy a sestaví deset otázek k této problematice. Ty pak položí nejméně deseti obchodníkům ze svého okolí a výsledky vyhodnotí.
Pořadatelem soutěže je nadace Generation Europe ve spolupráci s SOS – Sdružením obrany spotřebitelů a poslankyní Evropského parlamentu Zuzanou Roithovou.
Autor zprávy: Eva Fruhwirtová, tisková mluvčí soutěže, tel. +420 737 103 866,
 e-mail: fruhwirtova@commservis.com 
Mgr. Tomáš Zdechovský, mediální zástupce GE, tel.: +420 774 888 300, e-mail: zdechovsky@commservis.com

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled