Umelá hranice padne rokem 2010, Evropa zjednodusí i byrokracii |
|
Nová smernice pomuze pohranicí, tvrdí europoslankyne Zuzana Roithová
|
|
[ 21. května 2007 | Autor: Liberecký deník | 19.5.2007 | MARTINA MACHOVÁ ] |
|
Frýdlantská svadlena, sijící pro nemecké zákaznice, nebo zitavský opravár, který nabízí své sluzby u ceských sousedu. Toto povoluje nová evropská smernice o sluzbách na vnitrním trhu, kterou prijal v záveru lonského roku Evropský parlament. Mela by pomoci príhranicním oblastem a zrusit stále patrné státní hranice.
* V cem je tato smernice prevratná a koho se prímo dotýká?
Je to smernice, která otevírá prostor preshranicnímu poskytování sluzeb. Zakazuje hostícímu státu pouzívat ruzné praktiky, které by bránily vstupu konkurence na národní trh. Výsledkem by mela být vetsí nabídka sluzeb a tím i vyssí kvalita a nizsí cena sluzeb. Je to velká prílezitost pro lidi, jak si v techto sluzbách najít práci. Pocítá se, ze v rámci této smernice by melo vzniknout az osmnáct tisíc míst po celé Evrope. Netýká se to zamestnání v cizine, ale ze cestí poskytovatelé sluzeb mohou podnikat i v zahranicí.
* Pro podnikatele to tedy znamená, ze smernice zrusí byrokratické bariéry. Jak se tato omezení projevují? Staví podobné zábrany i Ceská republika?
Objevují se zejména u starsích clenských zemí, chrání si tak svuj trh pred sousedy. Príkladem muze být, ze úrady nedají povolení bez duvodu nebo po mnoha mesících, kdy uz o sluzbu není zájem. Cesko pak patrí k tem zemím, které zádné prekázky nenastavily.
* Jak chce Evropská unie tyto diskriminacní praktiky odstranit?
Stanoví se termín, do kterého musí úrady dotycného státu vydat ci zduvodnit proc nevydat potrebná povolení. Dále bude zaveden princip automatického souhlasu, coz znamená, ze pokud úrad v urcené dobe neodpoví, je zádost neodvolatelne schválena. Novinkou je také to, ze podnikání je povoleno na dobu neurcitou, tedy odpadne kazdorocní obnovování.
* Co znamená prijetí smernice prímo pro regiony?
Velká prílezitost je to hlavne pro regiony jako je Liberecko. V sousedních zemích mohou podnikatelé prodávat své sluzby, aniz by se v zemi etablovali. Mohou zde tedy pusobit i nepravidelne. Je to vlastne legalizace prací, které se nyní delají nacerno, napríklad nejruznejsí opravy.
* Co prinese nová smernice obyceným spotrebitelum?
Pro obcany se otevre sirsí nabídka sluzeb. Tím, ze hrani se jiz nebudou umelou prekázkou, zvýsí se konkurence. S tím by se mela zvýsit také kvalita sluzeb a naopak snízit jejich cena.