poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Rozvojová politika


Banánová válka

Spor o banány vypukl mezi Evropskou unií a Spojeným státy americkými v roce 1993, kde se Unie snažila ochránit dovozy banánů ze zemí ACP
 
[ 20. září 2005 | Autor: Eva Holubová ]
 

Země ACP zásobující banány evropský trh měli totiž v rámci dohod z Lomé a Cotonou určitá privilegia – celní preference a kvóty, které vycházely z nařízení EU 404/1993 o společném řízení trhu s banány. Takže na levnější banány z Latinské a Střední Ameriky uvalila cla a množstevní kvóty. Oficiální odůvodnění ze strany EU bylo, že americké banány nesplňují kvalitativní normy EU – a to díky nízkému podílu dužniny a tlusté slupce. Toto omezení nejvíce postihlo americké firmy, které jsou známé jako pěstitelé „dolarových banánů“ – jako je například společnost Chiquita, a tak přinutily vládu USA, aby Evropskou unii zažalovala u Světové obchodní organizace (WTO). WTO nakonec v roce 1997 dala za pravdu americkým firmám a potvrdila, že evropská opatření odporují zásadám volného obchodu, tak jak je WTO definovala.

Evropská komise byla postavena před úkol přijmout další dodatky k již existujícím nařízením týkajících se banánů, které by zmenšily výhody tradičních dovozců banánů ze zemí ACP. V roce 1999 Američané uvalili jako odvetu za znevýhodňování „dolarových banánů“ dovozní sankce na zboží z EU. V reakci na to vydala EK v roce 1999 nařízení, kterým zaváděla speciální rámec pomoci pro tradiční ACP dovozce banánů. Ke smírčímu urovnání došlo až v dubnu roce 2001, v rámci něhož si EU vymohla přechodný režim, který by měl skončit v roce 2006, a v jehož rámci si vymínila bezcelní dovoz 750 tisíc tun banánů ročně ze zemí ACP (šlo o systém založený na kombinaci cel a kvót).

Od ledna 2006 by měl být pro dovoz banánů používat režim postavený ryze na clech, což znamená, určení jednotné sazby za jednu tunu banánů.

Od 1. ledna 2002 jsou aplikovány tyto celní kvóty: Kvóta A – 2 200 000 tun přičemž 1 tuna je ze 75 Euro (banány ze zemí ACP jsou dováženy bezcelně); kvóta B – 453 000 tun také za 75 Euro za jednu tunu. Kvóta C je určena pouze pro ACP státy – povoluje dovoz 750 000 tun banánů bezcelně. Kvóty A a B jsou určeny pro banány z jakýkoliv zemí, kvóta C je pouze pro ACP státy.

Další nařízení muselo být přijato v souvislosti s přistoupením deseti nových členů EU – na jeho základě je v období od 1. května do 31. prosince 2004 množství dovážených banánů navýšeno o dalších 300 000 tun. Evropská unie se navíc zavázala, že se tradičním dovozcům banánů ze zemí ACP (Belize, Kamerun, Kapverdy, Pobřeží Slonoviny, Dominika, Grenada, Jamajka, Madagaskar, Svatá Lucie, Svatý Vincent a Grenadiny, Somálsko a Sutinám) bude snažit pomoct, aby jejich banány byli více konkurenceschopné na světových trzích.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled