poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Předsednictví ČR v EU


České předsednictví - Evropské starosti: od Gazy až po referendum v Irsku

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:Arial; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Leden

 

1. ledna 2009 Startuje české předsednictví. Je to teprve podruhé v historii EU, co se předsednictví ujímá země ze skupiny nových členských zemí. První bylo v roce 2008 Slovinsko. Start českého předsednictví je ostrý. Na přelomu roku se vyhrotila plynová krize mezi Ruskem a Ukrajinou a konflikt v Gaze.

 
[ 2. července 2009 | Autor: Mladá fronta DNES ]
 

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:Arial; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

4. ledna Delegace Evropské unie vedená Karlem Schwarzenbergem odjíždí na Blízký východ, aby jednala s izraelskou i palestinskou stranou. Na území Palestiny se setkala s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který vedl paralelní misi. Boje však pokračují dál beze změny.

6. ledna Předseda vlády Mirek Topolánek a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra představují priority a program českého předsednictví. Jsou to tři „E“ -Ekonomika, Energetika, Evropa ve světě.

7. ledna Zcela se zastavuje tok plynu z Ruska do Evropy. Slovensko, ale především Balkán se ocitly ve vážných problémech. Krize byla především v Bulharsku, které je na ruských dodávkách plně závislé a jeho zásobníky jsou malé. Na několik dní se tam průmysl zastavil a lidé mrzli.

7. ledna Brusel se začíná „stěhovat“ do Prahy. Praha se ocitá ve hledáčku největších evropských médií, když ji navštěvuje celá Evropská komise v čele s jejím předsedou Josém Manuelem Barrosem a řadou bruselských zpravodajů.

8. ledna Koná se první neformální setkání ministrů EU pro všeobecné záležitosti v Praze, které poprvé řídí český ministr - Alexandr Vondra. Hlavním tématem je řešení ruskoukrajinského sporu. České předsednictví prosadilo zahájení nezávislého monitoringu toku plynu.

8. ledna V Národním divadle se koná slavnostní zahájení předsednictví v režii bratří Formanů pod názvem „Sladíme Evropu“, i když původně jsme to chtěli Evropě „osladit“.

12. ledna V budově Rady EU v Bruselu je instalována plastika Entropa. Dílo českého umělce Davida Černého útočilo na evropské stereotypy karikaturami 27 zemí. Plastika naštvala Bulhary, kteří žádali turecké záchodky na své mapce odstranit. Nakonec svolili k zakrytí černým plátnem (20. ledna 2009).

17. ledna Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podniká druhou cestu na Blízký východ, tentokrát do Egypta, aby jednal o vývoji v Gaze. O dva dny později svolává české předsednictví do Bruselu dvě schůzky - jedna je vedena s Izraelem, druhá se zástupci Palestinské správy a okolními zeměmi. Podařilo se prosadit otevření humanitárních koridorů. 20. ledna Dodávky plynu byly také díky jednání českého premiéra, které vedl jménem EU, obnoveny. Ukrajina s Ruskem zasedly k jednomu stolu, problém to však navždy nevyřešilo - plynová krize se může kdykoliv opakovat.

22. - 24. ledna Koná se první neformální rada ministrů EU v regionech, a to v Luhačovicích. Setkávají se zde ministři pro zaměstnanost a sociální věci. Předseda rady Petr Nečas apeluje na ty státy, které do té doby neotevřely své pracovní trhy novým zemím, aby nečekaly další dva roky a trh zpřístupnily. Marně, Rakousko a Německo trvají na svém.

30. ledna České předsednictví zdůrazňuje nutnost rozdělit energetické dodávky pro Evropu na konferenci o energetické bezpečnosti EU v Ostravě. 30. ledna Český ples v Bruselu. V prostorách bruselského automobilového muzea Autoworld se sešlo na šest stovek hostů včetně šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa, europoslanců i politiků.

 

Únor

 

4. února Prvním velkým finančním tématem se stávají automobilky. České předsednictví vyzývá Evropskou komisi, aby připravila návrh, který má automobilovému průmyslu pomoci. Některé země začínají uvažovat o šrotovném. Problémem je to, že každá země chystá něco jiného. To by znamenalo pokřivenou konkurenci na evropském jednotném trhu. Předsednická země se snaží sjednotit jednotlivá opatření.

5. února Zejména ve východní Evropě způsobuje poprask televizní vystoupení Nicolase Sarkozyho k jeho voličům, který mluví o stěhování automobilek domů, do Francie. Otevřeně podporuje protekcionismus. Mirek Topolánek se ostře ohrazuje. Boj s protekcionismem je v kontextu krize tématem celého února a vrcholí na mimořádném summitu k protekcionismu 1. 3. v Bruselu. Svolalo ho české předsednictví na nátlak francouzského prezidenta, kterému chyběla ve vedení EU akce proti krizi.

19. února Pozornost všech médií v celé Evropě strhl projev českého prezidenta Václava Klause v Evropskémparlamentu. Projev prezidenta provází výrazné souhlasné i nesouhlasné projevy europoslanců, někteří bučí či opouštějí sál, jiní tleskají.

19. února V jeden den se na titulních stránkách všech hlavních světových médií médií objevuje zpráva o špatném stavu ekonomik střední a východní Evropy, původně plynoucí z finančních problémů Maďarska. Mnozí autoři i věhlasných periodik problém vztahují na celou střední Evropu. Centrální banky některých středoevropských zemí se proto pod vedením guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy 24. 2. odhodlávají k bezprecedentnímu společnému prohlášení proti neopodstatněnému „házení do jednoho pytle“ všech středoevropských ekonomik. Cílem je mimo jiné zamezit prudkým výkyvům měn včetně české koruny. Strategie se ukázala jako účinná, investoři začínají rozlišovat mezi zeměmi a kurz koruny se uklidnil.

22. února V Berlíně se koná přípravné jednání evropských členů skupiny G20 na velké zasedání této organizace o měsíc později v Londýně. Poprvé a naposledy zde má Česká republika svého zástupce. Hlavním tématem zůstává boj s krizí. Evropa se pokouší vytvořit jednotná pravidla pro mezinárodní ratingové agentury a snaží se o lepší kontrolu finančních trhů včetně kontroverzních daňových rájů.

 

Březen

 

1. března Mimořádný summit - šéfové států a vlád se v Bruselu setkávají na vrcholné schůzce v době, kdy vrcholí tlaky některých národních vlád na prosazování protekcionistických opatření. Summit je velkým úspěchem předsednictví, kterému se podařilo prosadit jednotný postoj Evropské unie k řešení krize. Francouzský prezident veřejně prohlašuje, že „jestli chcete, abych řekl, že protekcionismus je sprosté slovo, ano, je“.

2. března Evropská unie si na pražské konferenci „5 let poté“ připomíná historicky největší rozšíření EU, a to o 10 států včetně Česka. Závěry konference jsou jednoznačné - na rozšíření vydělaly nejen přistupující země, ale i státy původní patnáctky. Čísla statistického úřadu Eurostat ukázala, že po rozšíření vzrostl vývoz z patnáctky do nových členských států o 121 miliard eur na 269 miliard v roce 2008. Podle zprávy Evropské komise se díky rozšíření v letech 2004-2007 zvedl HDP starých členských států v průměru o půl procenta ročně.

9. března V Praze začíná jeden z vrcholů kulturního programu předsednictví, 11. ročníkMezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

13. března Premiér Topolánek přijal s místopředsedou vlády Vondrou a ministrem zahraničí Schwarzenbergem generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera. NATO slaví 60 let své existence (konkrétně 4. dubna), Česko je členem organizace rovnou dekádu a jeden den. 19. - 20. března VBruselu se koná jarní summit Evropské rady. Hlavním tématem zůstává hospodářská krize, energetická bezpečnost, ale také Východní partnerství, které se Čechům podařilo prosadit jako novou politiku EU vůči Východu. Česko protlačilo všech pět bodů, se kterými na summit přijelo, včetně balíku pěti miliard eur na pomoc ekonomice, mimo jiné v energetice. Dvě stě milionů eur bylo po složitých jednáních přiklepnuto i na projekt plynovodu Nabucco.

Pokračování na str. E7 Pokračování ze strany E6 24. března Černý den předsednictví. Topolánkova vláda téměř přesně v polovině českého předsednictví padla. Poslanecká sněmovna jí vyslovila nedůvěru. Podobnou situaci Unie za posledních deset let nezažila. Hlasování o nedůvěře vyvolala opoziční ČSSD, k níž se přidali komunisté. Vládu nakonec potopili i čtyři koaliční poslanci. O dva dny později podala vláda demisi.

23. - 26. března Na druhé straně úspěšně dopadlo pro české předsednictví plenární zasedání Evropského parlamentu, kde poslanci posvětili řadu návrhů, o které předsednictví usilovalo. Jednalo se například o „třetí energetický balíček“, který upravuje pravidla pro fungování trhu s energiemi, „balíček letecké dopravy“, díky němuž budou lety kratší a ekologičtější. Nařízením o roamingu se také podařilo snížit od léta ceny SMS posílaných ze zahraničí. 26. března Mnohem větší pozornost médií však vzbudilo vystoupení Mirka Topolánka ve štrasburském plénu, kde pronesl slavný výrok o „cestě do pekel“ na adresu USA. Jeho slova vzbudila bouřlivou reakci v celé Evropě - o to bouřlivější, že do první návštěvy Baracka Obamy v Praze zbývalo pár dní.

28. března Po pádu vlády první neformální zasedání ministrů zahraničních věcí EU pod vedením Karla Schwarzenberga v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Kromě situace na Blízkém východě se řešil především západní Balkán i možnosti přistoupení zemí z tohoto regionu k EU.

 

Duben

 

2. dubna V Londýně se koná vrcholná schůzka států G20. Šéf Rady EU Mirek Topolánek a předseda rady ministrů financí Miroslav Kalousek se ho účastní jako zástupci Evropské unie. Češi se tak dostávají na summit, kam mají přístup jen zástupci nejvlivnějších ekonomik světa, které tvoří 90 procent světové produkce a 80 procent světového obchodu. Schůzky se účastní i americký prezident Barack Obama.

4. dubna Krátce po konání G20 se scházejí evropští ministři financí. Pod vedením Kalouska se dohodnou na regulaci evropských finančních trhů a navrhují zřízení dvou nových dozorčích orgánů. Návrh pak předběžně schválí červnová Evropská rada už pod vedením Jana Fischera. Detaily má dotáhnout švédské předsednictví na podzim.

5. dubna Barack Obama je v Praze. Do české metropole dorazil představitel Bílého domu už v sobotu a strávil tady 24 hodin. Pod širým nebem přednesl zásadní projev proti jadernému ozbrojování a oslovil davy na Hradčanském náměstí. V pražském Kongresovém centru se pak zúčastnil summitu EU -USA, který mimo jiné zahájil vztahy EU s novou americkou administrativou. Summit přinesl společné prohlášení EU - USA, odsuzující Severní Koreu za to, že odpálila raketu dlouhého doletu Tepodong-2.

6. dubna České politické strany se dohodly na tom, kdo povede novou vládu. V čele úřednického kabinetu, který má dovést zemi k předčasným volbám, stanul šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Celý měsíc se vedou intenzivní jednání o podobě budoucí vlády.

17. dubna České předsednictví dovedlo členské státy a Evropský parlament k dohodě o regulaci ratingových agentur. Ty jsou podle některých ekonomů spoluviníky finanční krize, protože právě ony dávaly dobrá hodnocení i špatným bankám a obchodům, nepoznaly rizika. Nová pravidla zpřísňují dohled nad agenturami. Ty by se měly nově registrovat a splňovat přísnější podmínky - například zveřejňovat metodiku, kterou používají k hodnocení. Dohodu 23. dubna potvrdil Evropský parlament.

28. dubna Mirek Topolánek převzal jako předseda Evropské rady z rukou albánského premiéra Saliho Berishi přihlášku jeho země do Evropské unie.

30. dubna České předsednictví svolává mimořádné zasedání ministrů zdravotnictví kvůli „prasečí chřipce“. První případy viru A(H1N1) byly zaznamenány v březnu v Mexiku.

 

Květen

 

6. května Senát schválil Lisabonskou smlouvu. Završilo se tak parlamentní kolo ratifikace v České republice. Smlouvu ještěmusí podepsat prezident republiky. V podobné poslední fázi je ratifikace v Polsku a také v Německu, kde o ní rozhoduje Ústavní soud. Irové smlouvu v referendu napoprvé odmítli. Druhé hlasování se čeká na podzim.

7. května Odstupující kabinet uzavírá svou práci na předsednictví. V Praze se konají tři velké summity: summit Východní partnerství a summit k zaměstnanosti, o den později následuje summit o jižním koridoru („Nová Hedvábná stezka“). Ten hledá alternativní cestu, která by Evropě zajistila dostatek různých zdrojů energie.

8. května Jen pár minut po skončení summitu k jižnímu koridoru odstupuje kabinet Mirka Topolánka, který předsednictví rozjel, a do čela Unie se staví noví ministři v čele s Janem Fischerem. Ten se stává novým předsedou Evropské rady.

11. května Symbolicky končí první fáze předsednictví. Z Bruselu mizí plastika Entropa. Stalo se tak na přání autora Davida Černého. Výtvor je nyní k vidění v holešovickém centru Dox.

20. května V Praze proběhl jedenáctý summit EU - Čína. Evropskou unii zastupoval prezident České republiky Václav Klaus. Podle očekávání se jednalo především o vzájemných obchodních vztazích, ale došlo i na téma dodržování lidských práv.

22. května Evropské dění se stěhuje daleko na Sibiř do města Chabarovsk nedaleko čínských hranic. Pod vedením prezidenta ČR Václava Klause se tu koná summit EU - Rusko. Hlavními tématy jsou energetika, bezpečnost a také obchod.

 

Červen

 

5. - 6.června Volby do Evropského parlamentu v ČR. Občané vybírali 22 českých europoslanců na příštích pět let. Vítězem se stala ODS. Kromě dvou největších stran se do Štrasburku dostali ještě komunisté a lidovci. Do evropského parlamentu se volilo i v ostatních 26 zemích EU. Celkem mohlo volit více než 370 milionů lidí v celé Evropě, ale volební účast byla rekordně nízká. K volbám přišlo v celé EU asi 43%voličů, ČR byla hluboko pod průměrem. Nejvíce křesel v novém EP získaly středo-pravicové strany.

18. - 19. června V Bruselu se konal vrcholný summit EU - Evropská rada. Pro premiéra Jana Fischera to byla první a zároveň poslední velká akce sedmadvacítky, kterou řídil. Lídři EU se shodli na všech čtyřech klíčových rozhodnutích: na novém rámci evropského finančního dohledu, na společném postupu při ochraně klimatu, schválili záruky slíbené Irsku kvůli Lisabonské smlouvě a shodli se také na tom, že i příštích pět let by měl stát v čele Evropské komise José Manuel Barroso. Jejich rozhodnutí však vázne v novém Evropském parlamentu.

18. června V Praze začal festival United Islands of Prague, který byl závěrečnou akcí kulturního programu českého předsednictví. Na pražských ostrovech vystoupila stovka účinkujících z 20 zemí. Česko během festivalu neformálně předalo předsednictví Švédsku. Seveřané dostali na památku dubový sud Plzeňského Prazdroje. K jeho předání došlo na pramicích uprostřed Vltavy. 26. června V Bruselu proběhla Street Party jako hlavní závěrečná akce předsednictví v Bruselu.

26. - 30. června Mezinárodní konference o holokaustu a osudu majetku jeho obětí v Praze, navazující na obdobnou akci ve Washingtonu před 10 lety. Konference se zúčastnil nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel.

 

Červenec

 

1. července Předsednictví se na druhé pololetí ujímá Švédsko. To počátkem roku 2010 nahradí Španělsko.

15. července Premiér Jan Fischer bude skládat závěrečný účet českého předsednictví před poslanci Evropského parlamentu.

Údaje dodal Úřad vlády ČR


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled