poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

ke stavbě plynovodu Rusko- Německo

 
[ 8. července 2008 | Autor: Štrasburk, 8.7. 2008 ]
 
Zneklidňují mne obavy poslanců z pobaltských zemí napříč politickým spektrem, kteří upozoňují na vážné nedostatky v přípravě stavby  plynovodu na dně Baltského moře mezi Ruskem a Německem.  
Sdílím jejich obavu z ekologických a bezpečnostních rizik a to jak kvůli  rozsáhlým pohřebištím válečných vraků a nevybuchlé munice na dně moře, tak také s ohledem na ekologické riziko při metodě čištění  plynovodu před jeho uvedením do provozu.
Netroufám si vyjadřovat se k alternativní pozemní trase, ale jsem hluboce přesvěšdčena, že je nutné, aby se Evropská komise a Rada co nejdříve ujaly své koordinační role a v zájmu dalších pobalstkých zemí co nejdříve požadovaly na Ruském investorovi převzetí plné odpovědnosti za případné ekologické škody a aby v tomto světle zahájily jednání i o alternativách vedení plynovodu na pevnině.
          Severní trasa je pro dodávky plynu z Ruska pro EU důležitá, a proto je nutné, aby došlo k uzavření dohody mezi EU a Ruskem o rámcových podmínkách takové ekologicky rizikové výstavby. (Situace je jasným případem, kdy Evropané potřebují společné unijní instituce, které mají pravomoc a kapacitu jednat se třetí zemí v jejich zájmu. Žádám tedy  Komisi a Radu, aby začaly odpovědně jednat.) Parlament k tomu nyní vysílá jasný signál.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled